Header Ads

İhraçlara hükümete yakın isimlerden eleştiriler

Son Kanun Hükmünde Kararname ile üniversitelerden yapılan ihraçlara, AK Parti politikalarına destek veren gazeteci ve yazarların bazıları da tepki gösterdi. Yusuf Kaplan, Cem Küçük ve Yıldıray Oğur, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarla ihraçları eleştirdi. Bu eleştirilere yanıt Cumhurbaşkanı başdanışmanlarından Mustafa Varank’tan geldi.


“3 FETÖcü dilekçe veriyor! Rektör ihraç ediyor! Olmaz! Sinsi bir tezgâh var! REFERANDUM DARBESİ BU! MÜDAHALE EDİLMELİ!”

“Elbette FETÖ temizlenecek! Ama FETÖyle hiç ilgisi olmayanların canı yandı! Kriptolar Referandum darbesi yapıyor! BÜROKRATİK DARBE BU!”

“Şimdi tepem attı! FETÖ'yle ilgisi olmayan tertemiz insanlar ihraç ediliyor! Olmaz! Kim yapıyor bu temizliği? ERDOĞAN'IN ALTI OYULUYOR!”

Yukarıdaki cümleler, Yeni Şafak Gazetesi yazarı Yusuf Kaplan'a ait. Kaplan, bu satırları, Salı gecesi yayınlanan 686 sayılı KHK ile YÖK tarafından ihraç edilen akademisyenlerin listesinin internette yayımlanmasının ardından Twitter hesabından yazdı.


 Gazeteci-yazar Cem Küçük de aynı saatlerde şu tweetleri attı:

“Üniversiteden atılanların listesini inceledim. Çok sayıda haksızlık var. Bu işin içinde bir iş var.”

“Referanduma giderken ibrahim kaboğlu'nun atılması büyük provokasyondur. Çok yanlıştır. Bu işin içinde bir iş var.”
Türkiye gazetesi yazarı Yıldıray Oğur’un da listenin yayımlanmasının ardından attığı tweetler şu şekildeydi:

“Bi bildiriyi imzaladıkları için yıllarını akademiye vermiş İbrahim Kaboğlu, Yüksel Taşkın gibi hocaların üniversiteden atılması haksızlıktır”

“Haksız bi bildiri devlete hiçbir şey yapmaz ama adaletsizlik yapar. Adalet devletin ziynetidir, devlete adalet yakışır...”
Başdanışman yanıt verdi

AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politikalarının destekçisi olan isimlerden gelen bu tweetlere, sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı başdanışmanlarından Mustafa Varank şu tweetleriyle yanıt verdi:

“Son iki yıldır terör örgütleri binlerce sivili ve güvenlik görevlimizi şehit etti, yaraladı.Terörizmin ve teröristin propagandasını yapanlar”

“silahın/bombanın etkisi artsın; tetikçiye, bombacıya teşvik olsun; teröristler eleman sıkıntısı çekmesin diye ideolojik destek verdiler.”

“Kimse kendisini kandırmasın kan aksın diye ideolojik destek veren, propaganda yapan da suçludur. Devlet suçlularla mücadele etmek zorundadır”
OHAL kapsamında çıkarılan 686 sayılı KHK ile 4 bin 464 kişi memuriyetten çıkarıldı. Çıkarılan kişilerin 330’unu akademisyenler oluşturdu. Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Profesörler İbrahim Kaboğlu ve Yüksel Taşkın da çıkarılan isimler arasında yer aldı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden de çok sayıda öğretim üyesi üniversiteden ihraç edildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.