Header Ads

Bizden niye bir Bill Gates çıkmıyor? | Cem Kazan

SİYASETE MOLA VEREN PROGRAM

     Cnn Türk’te Pazar akşamıydı galiba. Gündem Özel programı vardı. Her akşam tartışma programlarında devamlı 16 Nisan referandumu konu. Cumartesi ve Pazar günleri, bu programda siyaset dışı konular konuşuluyor. İlk başta yadırgamıştım. “Diğer haber kanallarında bangır bangır referandum tartışılırken, bu ne alaka?” demiştim.

     Ama sonradan, insana nefes aldıran bir program olduğunu anladım. Siyasi tartışmalardan bıkanların uğrayacağı, bir durak oldu bu program. Gerçi birkaç haftadır, devamlı kansere takmış durumda kafayı program. Ama yine de iyi. Programın sunucusu Deniz Bayramoğlu. Kendisini yine Cnn Türk’ün sabah haberlerinden hatırlarım.

     Programı onun sunduğunu görünce, “Bakalım moderatörlük performansı nasılmış?” diye sormuştum kendime. Ama hakkını veriyor. İyi bir moderatör. Belki bilmeyenler olabilir. Kendisi aynı zamanda, yine bir haber sunucusu ve harika bir moderatör olan, Ece Üner’in eşi.


BİZİM NİYE BİLL GATES’İMİZ YOK?

     Geçen pazar günü tartışmanın konusu: Gençlerdi. Eğitimlerinden, teknoloji ve sosyal medya ile ilgili olan ilişkilerine kadar, programda her şey konuşuldu. Ben izlerken zevk aldım. Tartışmacıların söyledikleri şeylere katılmamak elde değildi.

     Bir ara tartışma, “Bizden niye Bill Gates ya da Steve Jobs çıkmıyor?” sorusuna geldi. Bizim gençlerimizde merak duygusunun eksikliğinden dem vuruldu. Derslerin bilgi içerikli oldukları ve öğrenciyi meraka sürüklemediği anlatıldı. Ayrıca merak eden çocuklarımızın önünü nasıl kestiğimiz de anlatıldı programda.

     Bir tartışmacı şöyle bir örnek verdi. “Diyelim ki derste iskeleti tanıtıyorsunuz. Nedir işte? Bu kalp, bu böbrek der geçersen, öğrencinin merakını uyandıramazsın. Ama öğretmen ortaya şöyle bir soru atmış olsaydı, öğrencilerin merakını çekmez miydi? Biz insan olarak, bu kemikler sayesinde ayakta duruyoruz. Kemikler olmasa et yığını oluruz. Peki hiç iskeleti olmayan bir hayvan var mıdır? Varsa nasıl yaşamaktadır?” dedi.

     “Gerçekten insanı merak ettirici bir soru lan” dedim. Bu arada cevabını da verdi. Birkaç hayvan saydı. İsimleri aklımda kalmadı. Onlar, kas sistemiyle hayatlarına devam ediyorlarmış. Birde Amerika’da Bill Gates ve Steve Jobs’un ortaya çıkması için, kültürel bir altyapının olduğu belirtildi. Adamlar icat yapsınlar diye, bilim adamlarının gözlerinin içine bakıyorlar. Bizde de bir şey icat etti diye, neredeyse adamı linç ediyoruz.


Cem Kazan
Yaşamdan Yazılar
hakikat.cem@gmail.com

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.