Header Ads

Erdoğan 'yalan' dedi ama maddeler öyle demiyor


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı sisteminde meclisin fesih edilmesi gibi bir şey olmadığını bunun külliyen yalan olduğunu söyledi. Ancak maddeler öyle demiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da Esnaf Buluşmasında konuştu. Erdoğan, itiraz edilen Cumhurbaşkanlığı sisteminde meclisin fesih edilemeyeceğini ve bunun muhalefetin bir yalanı olduğunu iddia etti.

Ancak yeni maddelerde Erdoğan'ın söylediğinin tam tersine ifadeler yer alıyor.

"BÜTÇE BENİM ELİMDE"

Başkanlık sisteminde Başkanın kanun çıkarma yetkisinin bulunmadığını söyleyen Erdoğan, Bütçenin de kendisine bağlı olacağını söyledi.  

İŞTE HEPSİ YALAN DEDİĞİ MADDELER

* Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek. Seçilme şartı olarak gösterilen ‘doğuştan Türk vatandaşı’ ifadesi ‘Türk vatandaşı’ olarak değiştirildi.

* Cumhurbaşkanı ve TBMM’ye karşılıklı olarak fesih yetkisi verildi. Cumhurbaşkanı ve TBMM, yeni seçilen Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri göreve başlayana kadar görevine devam edecek.

* Cumhurbaşkanı’na altı ayı geçmemek koşuluyla OHAL ilan etme yekisi verildi. Buna seferberlik de eklendi. Maddede şöyle deniyor: “Cumhurbaşkanına seferberlik, ayaklanma, savaş gibi hallerde altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilan edebilir. Olağanüstü hal kararı verildiği gün Resmi Gazete’de yayınlanır ve yürürlüğe girer. TBMM gerekli gördüğü takdirde olağanüstü halin süresini kısaltabilir ve olağanüstü hali kaldırılabilir.”

* Cumhurbaşkanı, 40 yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip, Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilecek.

* Cumhurbaşkanı; cumhurbaşkanı yardımcıları ile bakanları atayacak ve görevlerine son verecek. Üst düzey kamu yöneticilerinin atanma ve görevden alınmasını kararnameyle belirleyecek.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.