Header Ads

Kılıçdaroğlu'ndan hükümete Hollanda çağrısı


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan hükümete flaş Hollanda çağrısı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümete, “Lafla peynir gemisi yürümez. Hollanda’yla ilişkilerimizi lütfen askıya alın” çağrısında bulundu.

Kılıçdaroğlu, Seyhan Belediyesi Mahalle Merkezi Açılışı ve Halk Kart Dağıtımı Töreni’nde konuştu. Hollanda ile yaşanan krizle ilgili AK Parti Hükümeti’ne seslenen Kılıçdaroğlu, şunları dedi:

“Diplomaside bir kural vardır, diplomatların dokunulmazlığı vardır, bakanların da dokunulmazlıkları vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bakanları Almanya’ya, Hollanda’ya giderken engelleniyorsa, bu kabul edilemez. Bunu kabul etmiyoruz, buna karşı her türlü tepkimizi CHP olarak da gösteriyoruz ve göstereceğiz.

Hükümete net ve açık bir çağrıda bulunuyorum; lafla peynir gemisi yürümez, eğer Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanını Hollanda’ya sokmuyorlarsa, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanı kendi konsolosluğuna, büyükelçiliğine gidemiyorsa, engel çıkarılıyorsa Hollanda’yla ilişkilerimizi lütfen askıya alın. Her türlü desteği vereceğiz.

-“ALMAN ASKERLERİNİN İNCİRLİK’TE NE İŞİ VAR?”-

Şu açık çağrıda bulunuyorum hükümete, Almanya bizim bakanımızı Almanya’ya sokmuyorsa Alman askerlerinin İncirlik’te ne işi var? Duymuyorlarsa duysunlar, Alman askerlerinin İncirlik’te ne işi var?
İsrail gibi olmasın, Rusya gibi olmasın, gidip sonra özür dilemek olmasın. Söz söylüyorsan adam gibi arkasında duracaksın. Bu kadar açık.

-“ÖZÜR DİLEYEN ÜLKE OLMAK İSTEMİYORUZ”-

Biz her türlü desteği vermeye hazırız. Bütün milletvekillerimize dedik ki yurt dışı temaslarınızı kesin, gitmeyin. Sözü gelince büyük ülke, zamanı gelince özür dileyen ülke olmak istemiyoruz.

Türkiye büyük bir ülkedir, büyük ülke olmanın kurallarını yerine getirmek zorundadır, açık ve net iktidara çağırımızdır.

-“BU İŞİN ‘EVET’, ‘HAYIR’LA İLGİSİ YOK”-

Bu işin referandumla bir ilgisi yok, bu işin ‘evet’, ‘hayır’la bir ilgisi yok. Bu iş milli bir iştir. Sağcısıyla, solcusuyla, A partisiyle, B partisiyle Türkiye’nin çıkarlarını savunmak, Türkiye’nin haklarını savunmak her türlü siyasi partinin ortak görevidir. Biz bu görevimizi sonuna kadar yerine getirmeye hazırız.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.