Header Ads

2014 seçimlerinde mühürsüz zarflar nedeniyle seçim tekralanmıştı


Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) dünkü referandumda mühürsüz oy pusulalarını ve zarfları geçerli sayması, Bitlis’in Güroymak ilçesinde 30 Mart 2014’te yapılan seçimin, zarfta mühür olmadığı için tekrarlanmasını akıllara getirdi.

YSK, sandık kurulu mührü taşımayan pusula ve zarfların, dışarıdan getirildiği kanıtlanmadıkça geçerli olacağını duyurmuş, muhalefetten itiraz sesleri yükselmişti.

YSK Başkanı Sadi Güven, AKP’nin başvurusunu kabul ettiklerini belirterek, “Oyların sahte olduğu ispat edilmedikçe, oylar bu şekilde kullanıldığında geçerli olduğuna dair birçok kararımız vardır” demişti.

Mühürsüz zarfın kullanıldığı seçim iptal edilmişti

Bitlis’in Güroymak ilçesinde 30 Mart 2014’teki yerel seçimde, Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) adayı Mehmet Emin Özkan, 44 sandıktan 4 bin 522 oy alarak AKP’li aday Hüseyin Mutlu’yu 32 oy farkla geçti.

AKP’liler itiraz edince oylar dört kere daha sayıldı. Sonuç değişmedi ancak bir sandıkta mühürsüz zarfta oy kullandıldığı belirlendi.

AKP’nin itirazını kabul eden Bitlis İl Seçim Kurulu, seçimi iptal ederek 1 Haziran 2014’te yenilenmesine karar verdi.

Dönemin BDP Bitlis milletvekili Hüsamattin Zenderlioğlu, “Güroymak’ın Yeşilova Mahallesi’nde 250 seçmenin oy kullanacağı bir sandıkta, sandık başkanı zarfların arkasına mühür vurmayarak seçimin iptal olmasına neden olmuştur” dedi.

İptal edilen seçim 1 Haziran 2014’te tekrarlandı. Seçimde BDP’nin adayı yeniden kazandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.