Header Ads

Almanya idam için sandık kurulmasına izin vermeyebilir


Türkiye’de idam cezasının yeniden getirilmesi için bir referandum yapılması durumunda, federal hükümetin Almanya’daki Türkiye kökenli seçmenlerin oy kullanmasına izin vermeyebileceği açıklandı.

Erdoğan 16 Nisan akşamı resmi olmayan referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı ‘zafer konuşması’nda idamın geri getirilmesini destekleyeceğini, gerekirse bir referandum da yapılabileceğini dile getirmişti.

Saarbrücker Zeitung gazetesinin Federal Parlamento Araştırma Servisi tarafından hazırlanan konuya ilişkin hukuki durum raporuna dayandırdığı habere göre, Almanya böyle bir referandumun kendi topraklarında yapılmasını önleyebilir.

Hazırlanan raporda idamın henüz işkence ve kölelik yasağı gibi bağlayıcı uluslararası hukuk standardı olmamasına rağmen, 193 ülkenin 84’ünde yasak olduğuna dikkat çekildiği belirtilirken, hukukçuların Alman hükümetinin anayasasında yasaklanan idam konusunda yapılacak olası bir referandumu reddetmesinin görev olduğunu tartıştıkları vurgulandı.

Almanya sandık kurulmasına izin vermeyebilir

Almanya’nın izin vermemesine rağmen oylamanın yapılmak istenmesi durumunda ise büyükelçilik gibi diplomatik alanların dokunulmaz olduğu için müdahale edilemeyeceği, ancak dışarıda önlem alınabileceği belirtiliyor.

Almanya 1991 yılından bu yana genel olarak yabancı devletlerin sandık kurmasına izin veriyor. İzin yetkisi Federal Dışişleri Bakanlığı’na ait. Dikkate alınan en önemli husus, kamu düzeni ve güvenliğinin rahatsız edilmemesi.

‘Zorlaştırmak için her şeyi yapmalıyız’

Söz konusu raporun hazırlanması talebinde bulunan Federal Parlamento Avrupa Komisyonu Başkanı Gunther Krichbaum (CDU), Türkiye’nin idam cezasını geri getirme konusunda yapacağı olası referanduma karşı Avrupa’nın koordineli hareket etmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Böyle bir referandumun tüm Avrupa ülkelerinde yasaklanması gerektiğini belirten Krichbaum, “Bu insanlık dışı ceza, AB’deki temel haklara aykırı” dedi.

Olası idam referandumunu önlemek için elçiliklere polisle girilemeyeceğini dile getiren Krichbaum, “Ancak, biz bunu zorlaştırmak için mümkün olan her şeyi yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.