Header Ads

Anayasa Paketinde Türkiye'nin Eyaletlere Bölünme Tehlikesi Var | Metin Feyzioğlu


Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, 16 Nisan'da oylanacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde eyaletlere bölünme tehlikesi olduğunu söyledi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı  Metin Feyzioğlu, 16 Nisan'da oylanacak Cumhurbaşkanlığı  Hükümet Sistemi'nde eyaletlere bölünme tehlikesi olduğunu söyledi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı  Metin Feyzioğlu,  Gaziantep Ortak Dayanışma Hareketi tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Bir otelde düzenlenen toplantıda Anayasa değişikliğini anlatan Feyzioğlu, 150'ye yakın il ve ilçeyi gezdiğini belirterek, 16 Nisan'da oylanacak olan Cumhurbaşkanlığı  Hükümet Sistemi'nde eyaletlere bölünme tehlikesinin bulunduğunu savundu.  Hükümet kanadından kimsenin bu sorularına yanıt vermediğini kaydeden Feyzioğlu, şöyle dedi

Biz 150'ye yakın il ve ilçeye gittik ve tamamında  Türkiye'nin bu Anayasa paketi ile eyaletlere bölünme tehlikesi yaşayacağını anlattık, çıt yok. Hiçbir cevap gelmedi. 150'ye yakın yerde bu anayasanın içinde özerk bölgeler yaratma yetkisi var. Biz bunu çok tehlikeli buluyoruz. Bunun çünki  Irak'ta yaratılan özerk bölgenin bugün  Kürdistan'a dönüşmesi halk oylaması yapıldı, yapılacak.  Irak'ın dağılması gibi  Türkiye'yi dağıtacak bir proje olarak görüyoruz.  Suriye ve  Irak'tan farkımız biz bir demokratik devlet olduğumuz için iç içe geçmişiz. Herkes her yerde. Kimin kim olduğu, kimin hangi etnik kökenden olduğu  Türkiye'de önemsiz olmuş. Paketin içinde eyalet yapısı var. Bunu 150'ye yakın yerde söyledik. Fakat hiçbir cevap gelmedi.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI İSTANBUL ÖZERK OLMALI' DEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  Kadir Topbaş'ın ' İstanbul özerk olmalı' dediğini ifade eden Feyzioğlu, Topbaş'ın bu özerkliği neye dayanarak istediğini sordu. Cumhurbaşkanına seslenerek sorusuna cevap istediğini ifade eden Feyzioğlu, şunları söyledi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ' İstanbul özerk olmalı' dedi.  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı,  İstanbul'a ciddi ciddi özerklik isterken neyi ağzından kaçırdı dersiniz. Beni mitinglerde sayın  Cumhurbaşkanı diline dolamış ama ben buna cevap istiyorum. Bu anayasanın 123, 124, 127'nci maddeleri özerk bölgeler, eyaletler kurma yetkisini dağıtarak içeriyor. Aynı maddede değil özellikle farklı maddelere dağılmış ki kimse fark etmesin diye.

İSPATLAYAMAZSA YÜZÜNE TÜKÜRÜRÜM

Terörist tabutu taşıdığı ve bu nedenle eleştirildiğini öne süren Feyzioğlu, o tabutun  Diyarbakır Barosu eski Baro Başkanı  Tahir Elçi'nin olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu

Feyzioğlu  Avrupa'da fink atıyordu da bırakın bu iftiraları. Bırakın bu yalanları; terörist tabutu taşımış da, bilmem ne etmiş de, bırakın bu yalanları. Birisi çıksın terörist tabutu taşıdığımı ispat etsin. İspatlayamazsa yüzüne tükürürüm. Birisi çıksın taşıdığı tabutun üzerinde,  PKK bayrağı olduğunu ispat etsin.  Türkiye Cumhuriyeti,  Diyarbakır Barosu'nun 60 yıllık bayrağını  PKK bayrağı olarak kimse tanıtamaz. Bir daha soruyorum.  Kadir Topbaş'ın  İstanbul'a özerklik istemesinin dayanağı ne Sen bırak benim için attığın iftiraları. Benim kimin tabutunu taşıdığım belli. Ben  PKK'nın öldürülmesinden sonra haftalarca olay yerinde kurşun izi toplanmasına izin vermeyerek delilleri kararttığı barı başkanımın tabutunu taşıdım.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.