Header Ads

Anket şirketlerinde 'hayır' önde


Net Araştırma Danışmanlık Merkezi’nin anketine göre, ‘partili cumhurbaşkanlığı’nı hedefleyen anayasa değişikliği referandumunda yurttaşların yüzde 50.8’i ‘Hayır,’ yüzde 49.2’si de ‘Evet’ diyecek.

Şirketin 2 bin 700 kişiyle yüz yüze görüşerek yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 85.7’si sandığa gideceğini, yüzde 6.4’ü ise gitmeyeceğini söyledi.

Katılımcıların yüzde 83.8’i oylanacak anayasa değişikliğinin içeriğini bildiğini belirtirken, yüzde 47.3 ‘Hayır’, yüzde 45.9 ‘Evet’, yüzde 6.8 ise ‘kararsız’ olduğunu söyledi.

Kararsızlar dağıtıldığında ‘Hayır’ diyeceklerin oranı yüzde 50.8, ‘Evet’ diyeceklerin oranı ise yüzde 49.2 olarak belirlendi.

Araştırmada kararsızlara, “Kendinizi ‘Evet’e mi ‘Hayır’a mı yakın görüyorsunuz?” diye soruldu. Kararsızların yüzde 22.8’i ‘Evet’e, yüzde 41.6’sı ise ‘Hayır’a yakın olduğunu söyledi.

‘Evet’ diyeceğini söyleyenlerin yüzde 88.6’sı “Olumlu ya da olumsuz bir gündemde, tercihiniz değişebilir mi?” sorusuna “Değişmez” derken, ‘Hayır’ diyeceğini söyleyenlerin yüzde 98.8’i aynı soruyu “Değişmez” diye yanıtladı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.