Header Ads

Avrupa Konseyi seçim gözlemcisi: Diyarbakır ve Mardin’de polis tarafından engellendik


Avrupa Konseyi’nin seçim gözlemcileri heyetinden Alman Sol Parti milletvekili Andrej Hunko, Diyarbakır ve Mardin’de engellemelerle karşılaştıklarını söyledi.

Hunko Türk hükümetinin davetlisi olarak seçimleri gözlemlemek üzere Türkiye’ye geldiğini hatırlatırken, Diyarbakır’daki gözlemlerini şöyle aktardı: “Önce her şey sakindi. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde aşırı bir polis yoğunluğu vardı, ağır silahlara sahiplerdi. Tabancalarla sivil polisler sandık mahallinde dolaşıyordu. Orada durdurulduk.”

Sandıkların kurulu olduğu okulun kapısı önünde durdurulduklarını vurgulayan Alman vekil, resmi kimliklerini göstermelerine karşın bunun işe yaramadığını söyledi.

Hunko şöyle devam etti: “Sonra şehre indik. Bir saati aşkın bir süre sivil polisler bizi takip etti. Avrupa Konseyi’ni arayıp bilgilendirdik. Onlar da Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ile irtibata geçti ve iki saatlik aradan sonra çalışmamıza devam edebildik. Ardından köyler üzerinden Mardin’e vardık. Oyların sayımı safhasında yine aynı şeylerle karşılaştık. Sandık mahalline girdik, gözleme başladık ki oradaki amir tarafından dışarı çıkarıldık.”

‘Türkiye’de ne işiniz var’

Kendilerine polis memurları tarafından “’Niye Almanya’daki ya da Avusturya’daki seçimleri gözlemlemiyorsunuz, Türkiye’de ne işiniz var” sorusunun yönelttiğini belirten Hunko, şunları söyledi: “Türk kökenli tercümanımıza da kaba bir şekilde ‘Bunları buraya siz mi getirdiniz’ diye sordular. Emniyet’te yarım saat oturduk, sonunda Diyarbakır Emniyeti’ne ulaşabildiler. Kim olduğumuzu anlattık, ardından oy sayımını gözlemleyebildik. Ama başını kaçırmış olduk.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.