Header Ads

Batı dünyası Esed rejimine uyguladığı ekonomik yaptırımları genişletmeyi planlıyor


ABD füze saldırısından sonra bunun tek seferlik olduğunu belirtmişti. Ancak son gelen haberler Suriye'ye karşı yeni hamleler geleceğini gösteriyor. "ABD, kimyasal saldırılara tahammül etmeyecektir" açıklamasıyla ikinci adım sinyali verildi.

ABD Hazinesi Sekreteri Steve Mnuchin gazetecilere verdiği demeçte, Beşar Esed rejiminin düzenlediği kimyasal saldırıya karşılık olarak, ABD'nin de parçası olduğu Batı dünyasının Esed rejimine uyguladığı ekonomik yaptırımları genişletmeyi planladıklarını söyledi.

Mnuchin, "Yaptırımların, insanların onlarla (Esed rejimi, ile) iş yapmalarını önlemede önemli bir etkisi olacağını düşünüyoruz.Bu yaptırımlar çok önemli ve bu müdahaleyi maksimum etkiyi yaratacak şekilde kullanacağız." dedi.

Sekreter, ne gibi yaptırımlar uygulanacağına dair bir bilgi vermedi. Beşar Esed rejimine ait uçaklar İdlib'in güneyine kimyasal saldırı düzenlemiş, aralarında çocukların da olduğu yaklaşık 100 kişi ölmüş, yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

Suriye'nin İdlib kentinde kimyasal silahlarla düzenlenen saldırıya yanıt olarak ABD, Suriye'de rejime ait Şayrat Hava üssüne füze saldırısı düzenledi. Hedef alınan nokta, İdlib'deki kimyasal saldırıyı düzenleyen uçakların kullandığı hava üssü. Suriye ordusu, 6 askerin öldüğünü, Suriye devlet televizyonu ise 4'ü çocuk 9 sivilin öldüğünü iddia etti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.