Header Ads

BM, Gülen Cemaati'ne yakın üç STK’nın statüsüne son verdi


Birleşmiş Milletler (BM) Sivil Toplum Kuruluşları Komitesi, Gülen Cemaati’ne yakın üç sivil toplum kuruluşunun (STK) statülerini sonlandırma kararı aldı.

Türkiye’nin daha önce yaptığı başvuruyla alınan tavsiye kararı sonrasında, STK’ların çalışmalarını denetleyen komite, aldığı nihai kararla Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Kimse Yok Mu derneğinin BM bünyesinde gerçekleştirdiği faaliyetleri sonlandırdı.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği aracılığıyla geçtiğimiz şubat ayında Sivil Toplum Kuruluşları Komitesine başvurup, Gülen Cemaati’ne yakın üç kuruluşun statüsünün iptal edilmesini istemişti.

Türkiye’nin yaptığı başvuru, komite tarafından gündeme alındıktan sonra üç STK ile ilgili ayrı ayrı oylama yapılmış, 19 üyesi olan komitede Türkiye’nin talebini 16 ülke desteklemiş, ABD, İsrail ve Uruguay ise çekimser ve hayır oyları kullanmıştı. Komite oylama sonrasında üç STK’nın BM çatısındaki faaliyetlerini iptali yönünde tavsiye kararı aldı.

BM bünyesinde çalışan STK’lar 54 üyeli BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nin onayından sonra faaliyet gösterebiliyor.

STK’lar statü kazanmaları halinde BM’nin tüm uluslararası konferans ve etkinliklerine katılıp görüş bildirebiliyor; BM bünyesinde uluslararası konferanslar ve etkinlikler düzenleyebiliyor.

Türkiye iki STK’yla faaliyette

Üç STK’nın BM’de statüsünün iptal edilmesinin ardından küresel organizasyon bünyesinde faaliyet gösteren Türk STK sayısı beşten ikiye indi.

Kimse Yok Mu Derneği 2010, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile TUSKON ise 2012 yılından beri BM çatısı altında STK statüsüne sahipti.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışan diğer kuruluşları Light Millenium 2005, Bridge To Turkey ise 2016 yılından beri BM çatısı altında faaliyette.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.