Header Ads

Dünyanın gözünden referandum karikatürleri

Bütün dünyanın takip ettiği referandumun ardından çizilen karikatürlerin ‘kahraman’ı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dı.

Independent

Britanya’nın önde gelen gazetelerinden Independent, Türk bayrağını ‘Erdoğanvari’ karikatürize etti. Bayrakta yer alan Hilal’in yerine Erdoğan, seçim sandığını ‘yiyormuş gibi’ resmedildi.

Ben Jennings / Guardian

Bir diğer Britanya gazetesi Guardian’da ise karikatürist Ben Jennings, 16 Nisan referandumunu dünyanın halini baz alarak çizdi.

Karikatürün sol üstünde ‘Yıkım sirki en güçlü erkeği takdim ediyor’ yazısı dikkat çekerken sağ altta ise ‘Muhtemelen dünyadaki son gösteri’ ifadesi yer aldı. Erdoğan ise halterci olarak resmedildiği karikatürde bir elinde idam cezalarında kullanılan urgan ipi, diğer elinde ise iki tarafında ‘Evet’ yazılı halteri kaldırırken görünüyor. Erdoğan karikatürde, cezaevlerinde bulunan gazetecilerin hapsedildiği bir kafesin üstünde duruyor.

The Week / Jos Collingnon

Britanya, ABD ve Avustralya’da yayınlanan The Week ise referandumu ‘kedi fare’ oyununa benzettti. Kedi olarak karikatürize edilen Erdoğan’ın fare olarak resmedilen seçmene “Senin problemin dünyanın senden nefret etmesi. Güçlü bir lidere ihtiyacın var” dediği görülüyor.

The Times

Yine Britanya gazetesi Times Erdoğan’ı padişah olarak çizdi. Erdoğan karikatürde şunları söylüyor: “Türk demokrasisi için büyük bir gün. Bundan dolaylı bunun tersinin söylenmesini yasa dışı ilan ediyorum.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.