Header Ads

Esad'dan şok açıklama: Suriye’de yüz binlerce kişi ölmedi, on binlerce kişi öldü


Suriye’deki çatışmalarda ölenlerin sayısına ilişkin haberlere tepki gösteren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Birleşmiş Milletler’in (BM) açıkladığı verileri kabul etmediğini açıkladı.

Esad, Mart 2011’den bu yana devam eden çatışmalar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısına ilişkin ‘Batılı medya kuruluşları’nda yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Sadece resmi veriler üzerinden konuşulabileceğinin altını çizen Esad, ‘teröristler’in ölen sayısına dahil edilmemesi gerektiğini savundu: “Basından duyduğunuz gibi Suriye’de yüz binlerce kişi ölmedi, on binlerce kişi öldü. Elbette, kendisinden haber alınamayan kişiler de hesaba katılabilir. Bunlar resmi rakamlar. Ancak Batı’dakiler ölü sayısına öldürülen teröristleri de dahil ediyor. Sayıları çok fazla olan teröristler, devlet tarafından hayatını kaybetmiş kişiler olarak görülmüyor. Aynı durum Suriye’ye savaşmaya gelen yabancılar için de geçerli. Onların sayısı on binleri, belki de yüz binleri bulabilir.”

Amaç Suriye’ye müdahale etmek

Esad, rakamlarının olduğundan fazla gösterilmesinin amacının Suriye’ye müdahale etmek olduğunu savundu: “Bu veriler, sadece rakamları şişirmek, durumun ne kadar feci olduğunu göstermek ve Suriye’ye müdahale etmek için insani gerekçe olarak kullanmak amacıyla veriliyor. Bu nedenle, devlet ve hükümet olarak, şu anda on binlerce kayıp verildiğini söyleyebiliriz.”

BM’nin Suriye’de ölenleri saymak için gerekli araçlara sahip olmadığını, bu nedenle verilerini kabul etmediğini de kaydeden Esad, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Daha önce söylediğim gibi, farklı gruplar, yabancılar, Suriyeliler ve diğerleri hakkında konuşuyoruz. Bu nedenle, bunları saymak zor bir iş. Elimizde olan tek şey, resmi veriler. Elbette ölü sayısı, resmi verilerin üzerinde olacaktır, ancak biz herhangi bir rakamı alıp hemen deklare edemeyiz.”

BM’nin verilerine göre, Suriye’de iç savaş başlangıcından bu yana 300 bin kişi hayatını kaybetti.

‘Teröristlere kimyasal silahı Türkiye veriyor’

Esad, Suriye’deki ‘terörist gruplar’ın ellerindeki kimyasal silahları nereden sağladığına ilişkin soruya ise “yüzde 100 Türkiye” diye cevap verdi: “Bunun kanıtları da var. İçlerinden (kanıtlardan) bazıları, birkaç yıl önce internette yayınlanmıştı. Teröristlerin para, silah, yeni militanlar ve gereksinim duydukları eşyaları alabileceği tek yol Türkiye’den geçiyor. Kuzeyden başka bir yolları yok. Bu nedenle (kimyasal silahları onları veren), yüzde 100 Türkiye.”

Muhaliflerin elindeki İdlib’e düzenlenen saldırıda 150 kişi yaşamını yitirmişti. Muhalifler ve Batılı ülkeler kimyasal silah kullanıldığını savundukları saldırıdan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı sorumlu tutarken Rusya, Suriye ordusunun muhaliflerin elindeki kimyasal silah deposunu vurduğunu savunmuştu.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, kimyasal saldırı iddiasını kesin bir dille reddederken El Nusra Cephesi ve IŞİD’in Irak ve Türkiye’den kimyasal silah satın aldığını öne sürmüştü.

ABD, 7 Nisan sabahı, İdlib’deki kimyasal saldırının sorumlu tuttuğu Suriye’ye füze saldırısı gerçekleştirmişti. Humus yakınlarındaki El Şayrat hava üssünü hedef alan hava harekatında Doğu Akdeniz’de konuşlu iki savaş gemisinden 59 Tomahawk füzesi fırlatılmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.