Header Ads

Financial Times: Her şey yolunda gitmezse Erdoğan’ın meşruiyeti sorgulanır


Britanya’nın önde gelen gazetelerinden Financial Times, referandumun ardından birkaç günün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için kritik olduğunu ve meşruiyetinin sorgulanabileceğini yazdı.

 Gazete Erdoğan’ın referandumdan sonra OHAL’in uzatılmasını hedeflediğini belirtti.

Dün gece OHAL’in, 19 Temmuz’a kadar uzatılmasına karar verildi.

OHAL’le birlikte muhaliflerin susturulduğu yönündeki endişelerin artacağına dikkat çeken gazete, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ve Batı ile ilişkilerinin iyileştirilmesi yönündekü umutları aşağı çekeceğini kaydederek, “Erdoğan referandumdan ‘Evet’ çıkarsa ekonomik olarak güçlü ve siyasette istikrarı sağlamış bir millet kuracağı sözü vermişti” ifadelerini kullandı.

‘Erdoğan mevcut davranma biçimini kullanmaya devam edecek’

Gazeteye konuşan Carnegie Vakfı Türkiye uzmanı Sinan Ülgen, referandum sonuçlarının Erdoğan’ın mevcut davranma biçimini kullanmaya devam edeceği anlamına geldiğini kaydederek, “Erdoğan, çoğunluğun seçtiği bir liderin neredeyse kendine özgü yollarla ülkenin belli siyasi gündem maddelerini öne çıkarma hakkı olduğuna hep inandı. Bu prensibinden ödün vermiyor” dedi.

‘Önümüzdeki günler Erdoğan için kritik’

Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nden Soner Çağaptay ise “Erdoğan ya gizlenmiş iç düşmanları olan Gülencilerden korkuyor, ya da oyların yeniden sayılmasını isteyen muhalefetten” diye konuştu.

Çağaptay, “Önümüzdeki birkaç gün Erdoğan için kritik. Eğer bir şeyler yolunda gitmezse, meşruiyeti sonsuza kadar sorgulanır” dedi.

‘Yatırımcılar tartışmaları yakından izleyecek’

Referandumun olası ekonomik sonuçlarına da yer veren Financial Times, “Yatırımcılar olası bir erken seçim ya da AB ile ilişkileri iyice gerecek olan idam cezasının getirilmesi tartışmalarını yakından izleyecek. Ekonomideki zayıflama referandumda en büyük üç şehrin siyasi çizgisinin neden kaydığını açıklayabilir. Özellikle Erdoğan yeni İslamist uyanışı için önemli bir şehir olan İstanbul’un referandumda neden ondan uzaklaştı” ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.