Header Ads

İddianameden: Darbe hazırlıkları iki ay önceden başlamış


Darbe girişimi sırasında Mamak 28’inci Mekanize Tugayı’nda yaşananlara ilişkin hazırlanan iddianamede, hazırlıkların 15 Temmuz’dan iki ay önce başladığı belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede darbe girişimi öncesi yapılan hazırlıklar “Bu süreçte arızalı araçların tamir edildiği, araçlardaki silah bakımlarının yapıldığı, personelin bakım ve eksikliklerinin giderildiği, tugayın Suriye sınırına sevk edileceği veya toplumsal olaylara destek için tatbikat yapıldığı izlenimi verilerek ama gerçekte darbeye tank ve zırhlı araç desteği sağlamak için hazırlandığı, askeri darbeden bir gün önce tanklara akaryakıt yüklemesi de yapıldığı tespit edilmiştir” diye anlatıldı.

İddianamede tugaydaki tank ve araç tabur komutanlarının darbe girişimini önceden bildiği ve girişimin başlamasıyla harekete geçtikleri belirtilirken, önceden beri hazır haldeki tank taburunu Nuri Büyükyazıcı ve mekanize taburunu Ertuğrul Terzi’nin emir komuta ettiği, mevcut personele rastgele piyade tüfeği dağıttıkları, tank ve mekanize araçlarında kullanılmak üzere uçaksavar mermisi ve kule makineli tüfek mermisi dağıttıkları anlatıldı.

‘Zırhlı araçlar birbirini kaybetti’

İddianamede, şu ifadeler kullanıldı: “Meclis veya Genelkurmay Başkanlığına terör saldırısı olduğu ve güvenliğinin sağlanacağı söylenerek çıkarılan bu tank ve zırhlı araçları eskort almadan ilerledikleri için trafikte birbiri ile irtibatını kaybetti. Tank ve zırhlı araçlar kendilerini engellemeye çalışan sivil halkın üzerine sürüp hemen kışla dışında kişilerin mallarına zarar vererek ilerlemeye başladılar.”

‘Tanklar yolu şaşırdı’

Tankların Ankara’da yollarını kaybettiği ve bütün barikat ve engelleri aşarak ilerlediği belirtilen iddianamede, “Bazı tanklar gidilecek yolu şaşırıp planlanan yere ulaşamadı. Ankara’da kaybolan tanklar darbeye karşı sokağa çıkanlara yol ve güzergah sordu. Çoğu yerde ters yola giren tanklar araçlara zarar verdi. Tank içindeki askeri personele darbe yaptıkları ve bu işten vazgeçmeleri yönünde çevredeki siviller defalarca uyarıda bulundu, askerlere yalvaranlar oldu. Ancak tank içindeki şüpheliler, yollarına kararlılıkla devam etti. Bazı tanklar polis ve sivil vatandaşlara saldırıp üzerlerine ateş açtı” denildi.

İddianamede yer alan 64 şüpheli hakkında ‘anayasayı ihlale teşebbüs etme,’ ‘ suç işlemeyi kolaylaştırmak içi öldürme,’ ‘suç işlemeyi kolaylaştırmak için öldürmeye teşebbüs etme,’ ‘kamu malına zarar verme’ ve ‘korku yaratabilecek tarzda silahla ateş etme’ suçlarından cezalandırılmaları istendi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.