Header Ads

IŞİD davasında 13 tahliye


İstanbul’da ‘IŞİD üyeliği ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan 29’u tutuklu 35 sanığın yargılandığı davada, 13 kişi tahliye oldu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada, 29’u tutuklu 35 sanık hazır bulundu. Soruşturma kapsamında aranan ve Ribat Eğitim Kurumu’nun müdiresi olduğu ileri sürülen Fatma Küçük ise, Ankara’da gözaltına alınarak SEGBİS yöntemiyle duruşmaya katıldı.

‘Devlet sahip çıkması gerekirken yargılıyor’

Tutuklu sanıklardan Yunus Emre Doğan, IŞİD’in terör örgütü olduğunu ve yaptığı eylemleri kabul etmediğini söyledi.

Kardeşiyle ailesinden bazı kişilerin 2014 yılında IŞİD’e katıldığını söyleyen Doğan, “Devlet bana sahip çıkması gerekirken beni ailemden dolayı yargılıyor” diye konuştu.

Sanık Kurbani Karakış da, eşiyle birlikte tutuklandıklarını belirterek, kendisinin sakalından, eşinin de çarşaf giymesinden dolayı terörle ilişkilendirilmeye çalışıldıklarını iddia etti.

‘Telegram’ı polis indirmiş olabilir’

TBMM bahçesinde, AKP il başkanlığında ve İstanbul’da Caferilerin gittiği Halkalı’daki Zeynebiye Camii’sinde eylem amacıyla keşif yaptığı belirtilen sanık Selim Sürmeli, Ankara’ya askerlik arkadaşını görmek için gittiğini ileri sürdü.

Sürmeli, “Ankara’ya askerlik arkadaşımı ziyaret etmek için bir hafta öncesinde gidiş-dönüş bileti aldım. Ankara’ya gittiğimde arkadaşımı aradım ancak eşi rahatsız olduğu için görüşemedik. Ben de Demet Evler’de kalan ve et işi yapan bir arkadaşımın yanına gittim, burada yemek yedikten ve Kocatepe Camii’nde namazı kıldıktan sonra biraz etrafı gezdim, sonra da uçakla İstanbul’a döndüm” dedi.

Zeynebiye Camii çevresinde keşif yaptığı iddiaya ilişkin de arkadaş ziyareti savunmasını yapan Sürmeli, bilgisayarında çıkan Telegram programı için ise polisin bilgisayarına indirmiş olacağını iddia etti.

‘Polisler memnun’

Sanık Orhan Küçük de, iddianamede IŞİD propagandası yapıldığı belirtilen Sultanbeyli’deki mescidin, siyer ve tesfir sohbetleri yapılan bir mekan olduğunu söyledi. Bu konularda donanımlı olduğu için arkadaşlarına sohbetler verdiğini ancak, hocalık yaptığı yönündeki iddiaları ise kabul etmediğini söyleyen Küçük, mescidin polis ekipleri tarafından kontrol edildiğini, hatta bazı polislerin, “Bu tip yerlerin çoğalmasından memnun olduklarını” söylediklerini aktardı.

Davanın tutuklu sanıklarından Gönül Arbat da, eşinin iki yıl önce kendisine haber vermeden Irak’taki çatışma bölgesine gittiğini sonradan öğrendiğini belirterek, asıl ‘örgütün mağduru’ olduğunu söyledi: “Yuvamı yıktıkları için bu örgütten nefret ediyorum. İki çocuğumla birlikte kaldık, buna rağmen benim IŞİD üyesi olmakla suçlanmamı kabul etmiyorum.”.

Ankara’da gözaltına alınan ve Ribat Eğitim Kurumu’nun müdürü olduğu iddia edilen Fatma Küçük ise ortaokul mezunu olduğunu, bir eğitim kurumunda yöneticilik yapacak nitelikte olmadığını savundu.

13 tahliye

Diğer sanıklar da savunmalarında, Ribat Eğitim Kurumu’nun sıbyan mektebi olduğunu ve çocuklarının Kuran ve din eğitimi alması için buraya gönderdiklerini söyledi.

Savunmaların tamamlanmasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, haklarında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan dava açılan tutuklu sanıklar Veysi Salman, Vatansever İşlek, İrfan Er, Serhat Yaman, Sinan Altun, Ercan Tekin, Rukiye Karakış, Kurbani Karakış, Gönül Alpat, İdris Öztürk, Abdullah Basatuğrul, Tugay Buğda ve Vural Nuhoğlu’nun üzerilerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklulukta geçirdikleri süreyi dikkate alarak adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyelerine karar verdi.

Bir tutuklama

Tahliye olan sanıkların yurtdışına çıkış yasağı ile haftada bir kere karakola giderek imza atmalarına karar verdi.

Diğer sanıkların; mevcut delil durumu, dijital kayıtlar, somut delillerin bulunması, sanığa yüklenen suçun tutuklama nedeni varsayılan katalog suçları arasında yer alması gibi gerekçelerle tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme heyeti, Ankara’da gözaltına alınan Fatma Küçük’ün ise, sanığın kaçma ve delilleri karartma şüphesi, isnat edilen suç için yasada öngörülen cezanın üst haddi gibi gerekçelerle tutuklanmasına karar verdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.