Header Ads

Kanser riskini neler arttırır nasıl azaltılır?


Günümüzün çok popüler hastalığı kanser riskinin azaltma yollarına bakalım nelermiş. Öncelikle sağlıklı beslenme! Sonrasında spor, hareket etmek ve yürüyüş yapmaktır. Unutmayın spor her zaman hayatımızda bize iyi katkılar sağlayacaktır. Spor yapmak bizi dinç tutar. Bazı uzmanlar alkolün de kanser riskini arttırır söylüyor. Fakat bu kesin kanıtlanmış bir bilgi değildir. Aynı şekilde günümüzün illeti sigara kanser riskini arttırdığı söyleniyor. Fakat bu olayda da kesin hiçbir şey yok. Bildiğimiz gibi sigara çok zararlı olup birçok kanser riskini arttırdığı söyleniyor biz yine de içmeyelim.

Aynı şekilde obezite ve fazla kilolu olmak da kanser riskini oldukça arttırmaktadır. Düzenli beslenme yani sebze meyve ağırlıklı beslenmemiz gerektiğini anlamına geliyor. Düzenli beslenme sayesinde kanser riskini oldukça azalta bileceğimiz söyleniyor. Kanseri erken tanımak çok önemli bir etkendir. Erken teşhis kanseri yenmemiz için bir numaralı kuraldır. Radyasyondan kanseri etkileyen büyük faktörlerden bir tanesidir. Bazı radyasyon ışıkları direkt olarak zarar vermekte. Kanseri tetiklemektedir.

Yaşadığımız çevreyi iyi seçmekte kanser riskini azaltma yollarından biridir. Bulunduğumuz binada asbestoz olmamasına dikkat ediniz. Aşı yaptırmakta kanser riskini azaltmanın yolları birkaçı. Hepatit B gibi virüsler karaciğer hastalığına hatta ve hatta karaciğer kanserine kadar yol açabilir. Günde en az 8 saat uyumakta  kanser riskini azaltır. Çünkü bağışıklık hormonları uyku sırasında artar. Kesintisiz derin bir uyku, stresten uzak huzurlu bir hayat, eğlenceli hobiler  ve  düzenli beslenme ile  kanserden korunabiliriz.

 Doğal Her şeye Faydalı!

Doğadan gelen tamamen organik sebze ve meyveler bizi kanser riskini azaltma yollarını yardımcı olur. Çünkü GDOlu besinler insan vücudunda birebir kanser yapmaktadır. Yediğimiz ve içtiğimize ne kadar çok dikkat edersek kanserden o kadar uzaklaşırız. Düzenli olarak kontrollerini yaptırmakta  kanser riskini azaltma yollarından birisidir. Unutmayın her zaman bir ağrınız yada bir sorununuz olduğunda doktora başvurunuz.

Onlar işin uzmanları ve bizim için doğru olanı yapmamızı sağlayacaklardır. Kanserde erken tanı her şeyden önemlidir. Erken tanı sayesinde kanseri yenen milyonlarca insan bulunmakta. Bir araştırmaya göre  Çevremizde bulunan her 5 insanda  2si kanser hastası. Ama hiçbirinin bundan haberi yok. Ne bir erken tanı ne de bir doktor kontrolü yaptırılıyorlar.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.