Header Ads

Kılıçdaroğlu, Bozdağ’a seslendi: Maillerimi izlediklerini itiraf etmiş, açıklasınlar o zaman


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişiminin ‘kontrollü’ olduğu açıklamasıyla başlayan tartışmada yeni bir iddia ortaya atarak maillerinin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından izleniyor olabileceğini söyledi.

 15 Temmuz’un ‘kontrollü darbe’ olduğu yönündeki sözlerini yineleyerek bu iddiasının nedenlerini madde madde sıraladı.

Kılıçdaroğlu, dört maddede şunları söyledi:

1- “Meclis’te kurulan komisyonunun darbenin ana boyutunu ortaya çıkarması iktidar tarafından engellendi. Darbenin kilit bürokratları Meclis’e gelmedi. Bu bizi kuşkulandırdı.

2- FETÖ’yle ilgili ana iddianameyi hazırlayan savcı görevden alındı.

3- Ana çatı iddianamesine dair önemli kuşkular var. İddianamede bazı bölümler arasında kopukluklar var. Nokta nokta gidiyor, sonra üst akıl diye bir bölüm başlıyor. Bu, darbe girişimini kapatma çabası olduğu kuşkusunu ortaya çıkardı.

4- 6 Haziran tarihli FETÖ terör örgütüyle ilgili iddianame var. Orada FETÖ’nün darbe yapacağı söyleniyor. Darbe yapacak güce eriştiğine dikkat çekiliyor. Peki, bu biline biline darbe niye önlenemedi?”

‘Siyasi ayağı yok demek darbe yok demek’

‘Kontrollü darbe’ sözünü daha önce de grup toplantısında söylediğini ancak AKP’nin referandum öncesi sözlerini ‘başka bir yere götürme’ye çalıştığını belirten Kılıçdaroğlu, bir türlü açığa çıkarılmayan ‘darbenin siyasi ayağı’na ilişkin de şunları söyledi: “Başbakan ‘FETÖ’nün siyasi ayağı yok’ diyor. Siyasi ayağı yok demek, darbe olmadı demektir. Darbe olacak, bu darbecilerin bir hükümeti olmayacak? Darbe olur, darbeciler gelir, bir hükümet kurar. 12 Eylül’de, 12 Mart’ta öyle yapmadılar mı? Başbakan’ın darbenin siyasi ayağı yok demesi dünya kadar soru işaretinin ortaya çıkmasına neden oluyor.”

CHP lideri, hazırladıklarını söylediği özel dosyayı da, “Dosyamız var. Ama daha yolun başındayız. Mahkemeleri izleyeceğiz. Bunun için oluşturduğumuz bir komisyon var. Biz CHP’yiz, sıradan bir parti değiliz. Darbelerden çok çekmiş bir parti olarak 15 Temmuz’un üstü kapatılmasın diyoruz” diye anlattı.

Partilerinin ısrarla Gülen Cemaati’yle ortak hareket etmekle suçlandığını belirten Kılıçdaroğlu, ByLock kullandığını iddia ettiği milletvekillerinin listesinin açıklanmasını istedi.

‘İtiraf etmiş oluyorlar’

Kılıçdaroğlu bu noktada ilginç bir de iddia ortaya attı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “ABD’den gelen mail’leri açıkla” çağrısıyla ne kastettiğini merak ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Bana gelen mail’leri takip ediyorlar herhalde. Bu sözle beni, mail’lerimi izlediklerini itiraf etmiş oluyorlar. Madem izliyorsunuz açıklayın o zaman. Ey Kılıçdaroğlu sana şu mail’ler geldi diye açıklasınlar, böylece ben de öğreneyim bana ne geldiğini.”

Bozdağ’a, “Bana gelen böyle bir mail yok. Adalet Bakanı böyle bir şey varsa açıklasın” diye çağrı yapan Kılıçdaroğlu, “Mail’lerim izleniyor o zaman?” dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.