Header Ads

Kılıçdaroğlu manipülasyonlara karşı halkı uyardı


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referanduma günler kala anket manipülasyonu yapılacağını savunarak, “Büyük kuruluşlara, ‘Evet’in çok önde gösterildiği anketler açıklatacaklar. Hiç kimse en ufak bir endişeye kapılmasın” dedi.

CHP lideri, FOX TV canlı yayınında gazeteci İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı.

Tüm yurttaşların sandığa gitmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, ‘manipülasyon ve tahrik’ uyarısında bulundu.

CHP lideri şöyle devam etti: “Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum. Tahriklere kapılmayalım, kavgaların içine asla girmeyelim. Sakin bir şekilde sandığa gidip vatandaşlık görevimizi yapalım. Ayrıca bu hafta içinde büyük ölçüde manipülasyon yapılacaktır. Büyük kuruluşlara, ‘Evet’in çok önde gösterildiği anketler açıklatacaklar. Hiç kimse en ufak bir endişeye kapılmasın. Bu ülkenin insanları, demokrasiyi, çocuklarını seviyor.”

‘PKK’nın saldırısına uğrayan tek kişi benim’

Kılıçdaroğlu, başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümet kanadının partisinin Gülen Cemaati ve PKK’yla ‘saf tuttuğuna’ dair iddiaları yanıtladı: “Bütün hayatım FETÖ’yü eleştirmekle geçmiştir. 2010 referandumu yapılırken bunun Türkiye için nasıl bir felaket getireceğini söyledim. Yargıtay’a FETÖ’cü hakim tayin edildiği zaman çıkıp Meclis kürsüsünde ‘160 tane militan tayin ederek adaleti alt üst ettiniz’ diyen benim. PKK mücadelesinde, PKK’nın saldırısına uğrayan tek kişi benim. PKK bana saldırdı, öldürmek istedi. Hayatım boyunca terörün her türüne her zaman karşı çıktım, IŞİD’e, PKK’ya, DHPK-C’ye, FETÖ’ye. Nereden ve kimden gelirse gelsin terörün her türüne karşıyım. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin de terörle birlikte adlandırılmasına da karşıyım. IŞİD’e silahlı yardım yapılırken karşı çıktım. FETÖ devletin en tepe noktalarına getirilirken karşı çıktım. Valiyi, kaymakamı, rektörü, MİT elemanlarını, emniyet müdürünü onlar tayin etti. Şimdi niye ben suçlanıyorum ki, ben onu anlamıyorum.”

‘Tek adam istedi, istifa etmek zorunda kaldı’

‘Evet’ cephesinin ‘düşman yaratıp üzerinden siyaset yapma’ gibi bir anlayışla kendisini hedef aldığını söyleyen CHP lideri, anayasa yerine kendisinin tartışılmasını anlamakta güçlük çektiğini kaydetti.

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koltuğu bırakmasını “Tek adam istedi, istifa etmek zorunda kaldı” diye değerlendiren Kılıçdaorğlu, bu mekanizmayı işletenlerin ‘demokrasi dersi’ veremeyeceğini söyledi.

CHP lideri sözlerini AKP seçmenine seslenerek bitirdi: “Elinizi vicdanınıza koyun, ‘Biz eşit koşullarda referandum yapıyor muyuz, yapmıyor muyuz?’ diye kendinize sorun.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.