Header Ads

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Tarih atı çalan hırsızları asla yazmaz


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandumda tarih yazıldığını öne sürerek sandıktan yüzde 50’nin üzerinde ‘Hayır’ çıktığını savundu.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Atı alan Üsküdar’ı geçti” sözlerine de hayli sert tepki gösterdi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, referandum kampanyası sürecinde ‘Evet’ kampının devletin bütün imkanlarını kullandığını belirterek, “Valileri, kaymakamları, savcıları, hakimleri kullandılar. Devlet, bir tehdit unsuru olarak vatandaşların karşısına çıktı. Devletin bütün mali imkanlarını kullandılar. Her türlü parayı harcadılar. Sadece paraları değil, sadece bürokratları değil, devletin arabalarını, televizyonlarını, uçaklarını, her şeyi kullandılar” dedi.

OHAL çerçevesindeki baskılara, ‘Hayır’cılara yönelik saldırılara ve yurttaşların sandığa gitmesini engelleme çabalarına rağmen sandıktan ‘Hayır’ çıktığını savunan CHP lideri, “Ne oldu biliyor musunuz? Kampanya ‘Evet’ için devlet kampanyası, ‘Hayır’ için millet kampanyası haline dönüştü” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, referandumdan yüzde 50’nin üzerinde ‘Hayır’ çıktığını savundu: “Özel anketörler buldular, ceplerine paralar doldurdular. Bir gün önce açıklama yaptılar “Yüzde 60 evet” diye. Demokratların moralini bozmak için her türlü yola başvurdular. Ama biz kararlı bir şekilde sandığa gittik ve yüzde 50’nin üzerinde bir hayırı sandıkta ifade ettik.”

‘Yaşanan tüm acılara rağmen HDP seçmenlerine teşekkür’

CHP lideri, HDP, ÖDP, Vatan Partisi ve Demokrat Parti’ye teşekkür etti: “Vatan Partisi ve üyelerine, ÖDP’nin genel başkanları ve üyelerine, bütün üst düzey yöneticileri hapiste olmasına rağmen, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan tüm acılara rağmen, HDP’nin tüm seçmenlerine tüm vatandaşlarımıza, Demokrat Parti’ye ve tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Demokratik hakları her şeyin üstünde tutan ülkücülere ve milliyetçilere de teşekkür ediyorum. “

YSK’ya: Siz kim oluyorsunuz?

Referandum gecesi YSK’nın kararına karşı net bir tepki koymadığı için çokça eleştirilen Kılıçdaroğlu, o gece YSK’nın kararını düzeltmesini beklediği için konuşmadığını açıkladı.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “YSK yasaları çiğnemiştir. YSK üstüne düşen görevi yapmamıştır. YSK gücünü öyle anlaşılıyor ki halktan hukukun üstünlüğünden değil belli bir siyasi otoriteden almaktadır. Bu demokrasiye ihanettir. Siz onların arzusuna göre mi Anayasa’ya göre mi karar veriyorsunuz? Bu kanun ‘Geçersiz sayılabiliyor’ demiyor, ‘Geçersizdir’ diyor. Bunu diyen kim? TBMM. Siz 11 kişi kendinizi ne sanıyorsunuz da kendinizi Meclis’ten üste görüyorsunuz. Bu referandum şaibeli bir referandumdur şaibeyi besleyen de YSK’dır. Bu seçimin adı mühürsüz seçimdir.”

‘Sizi o koltuklardan indireceğiz’

Kılıçdaroğlu, YSK üyelerine sert eleştirilerine şöyle devam etti: “Sen kimin iradesini tanıyorsun. Sizi oraya getiren siyasi iradeye göre mi karar veriyorsunuz? Sen öyle karar veremezsin kardeşim. Siz üstünlerin hukukuna göre karar veriyorsunuz. O koltuklardan ineceksiniz, sizi o koltuklardan aşağıya indireceğiz sizi. Milli irade sabote edilmiştir.”

‘Tarih Köroğlu’nu yazar, hırsızları değil’

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Atı alan Üsküdar’ı geçti” sözlerine de, ” Ve şunu da kimse unutmasın; Üsküdar’a geçen, çalınan atını geri alan Köroğlu’dur. Tarih çalınan atını Üsküdar’dan geri alan Köroğlu’nu yazar. Atı çalan hırsızları asla yazmaz” yanıtını verdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.