Header Ads

Kuzey Kore'den füze denemesiKuzey Kore bir kez daha balistik füze denedi. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, yerel saatle 11.42'de fırlatılan balistik füzenin 11.51'de Japon Denizi'ne düştüğünü duyurdu. Açıklamada, "İlk belirlemelere göre, orta ölçekli KN-15 tipi balistik füze olduğu tespit edildi" denildi.
Ülkenin doğusundaki Sinpo limanından fırlatılan füze, Japon Denizi'ne 60 kilometre yol aldı. Güney Koreli Ordu yetkilileri, yüksek açıyla ateşlenen füzenin 189 kilometreye kadar çıktığını bildiriyor.
Sinpo limanı, Kuzey Kore'nin ana denizaltı üssü olarak biliniyor.
Pyongyang yönetimi, geçen ay Japon Denizi'ne doğru aynı anda birçok füze fırlatmış, füzelerden bazıları Japon karasularına düşmüştü.

15 NİSAN'DA YENİ NÜKLEER TEST
Geçen hafta paylaşılan uydu görüntüleri ise Kuzey Kore'nin nükleer denemede son aşamaya geldiğini gösteriyordu. Haberlere göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un dedesinin doğumgünü olan 15 Nisan'da yeni bir nükleer teste girişecek.

KRİTİK RANDEVU ÖNCESİ GELDİ
ABD Başkanı Donald Trump ile Çinli mevkidaşı Xi Jinping'in buluşmasına saatler kala gerçekleşen füze, bir meydan okuma niteliği taşıyor.
Yarın Florida'da Xi Jinping'i ağırlayacak ABD Başkanı, hafta içinde yaptığı açıklamada Çin'in Pyongyang yönetimini durdurmaması halinde harekete geçeceklerini net şekilde ifade etmişti. Başkan Trump, "Eğer Kuzey Kore işini Çin çözmezse biz çözeceğiz. Şimdilik size bu kadarını söylüyorum" demişti.
İki liderin randevusunda Kuzey Kore'nin nükleer silahları önemli bir başlık olacak.

BM'NİN KARARLARINA GÖRE YASAK
Birleşmiş Milletler kararlarınca Kuzey Kore'nin füze ya da nükleer test gerçekleştirmesi yasak. Kuzey Kore nükleer denemelerinin barışçıl olduğunu savunuyor, ancak Batılı ülkeler ve Güney Kore ülkenin nükleer silah geliştirmesinden endişe ediyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.