Header Ads

MHP için seçim barajı düşürülüyor!Orhan Uğuroğlu bugünkü yazısında AKP'nin MHP'ye seçim barajı desteğini yazdı:

Anayasa değişikliğini MHP'nin Meclis'teki desteği ile gerçekleştiren AKP referandumdaki oy kaybını dikkate alarak seçim barajını düşürme kararı aldı.

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin son buluşmasında değiştirilecek seçim barajı ele alındı.

Her iki partiden kulislere sızan bilgilere göre MHP'nin referandumda yaşadığı büyük oy kaybı sonucunda % 10 seçim barajının aşamayacağı dikkate alınarak barajın % 5 ya da MHP'nin önereceği bir rakama indirilmesi için Yıldırım ve Bahçeli anlaştı.

Böylece Meclis'e MHP'nin 3. Parti olarak girmesi sağlanacak.

Öte yandan AKP'nin Seçim ile siyasi partiler yasası başta olmak üzere Cumhurbaşkanlık Hükümet Sistemi konusunda yapılacak düzenlemeler konusunda MHP'ye yakın çalışma ve işbirliği önerdiği öğrenildi.

Her iki partinin kurmayları tarafından oluşturulacak komisyonlar yapılması öngörülen yasa değişiklikleri için çalışma kurulları oluşturacaklar.

AKP kurmayları tarafından hazırlanan yasa değişiklikleri bu komisyonlarda ele alınarak MHP'nin önerileri doğrultusunda yeniden şekillendirilecek.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.