Header Ads

Milliyetçilik duygusundan reyting yapmak... | Cem Kazan


 Son günlerde yaşanan olaylardan dolayı, milliyetçilik duygularımız kabardı ya. Kanal D ve Star’da, bu pastadan pay alma yarışına girmişler. Kanal D, İsimsizler diye bir dizi başlatıyor. Star’daki dizinin adı da, Söz mü neydi? Bir kere İsimsizler ismi bile, bu kabaran milliyetçilik duygularından reyting yapmak istediklerinin direk işareti gibi. Abi yapmayın şunu ya.Bir ara yine kanal D, yine böyle duygular kabarmışken, yayın akışındaki filmi değiştirdi ve yerine Dağ filmini koydu. Bu kadar kolay televizyonculuk yapmayın ya. Aslına bakarsanız yaptıkları çok normal. “Şu anda milliyetçilik dalgası almış başını gitmiş. Bu araya milliyetçilik dozu tavan yapmış bir dizi yaparsak, iyi reyting alırız” diyebilirler.


   NİYE ŞİMDİ?
     Başka bir olay olsa anlayacağım. Ama bu olay prim yapılacak, reyting yapılacak bir olay değil. Başka bir şey popüler olur, onun sonuna kadar suyunu çıkarın. Çıkarıyorsunuz da zaten. Bir kanalda bir dizi ya da bir program tutunca, diğer kanallar mantar gibi aynı programı veya diziyi yapmaya başlıyorlar. Yani bu dizilerin yapımında ben bir samimiyet görmüyorum. Şimdi milliyetçilik duyguları bu kadar tavan yapmamış olsaydı, bu iki kanal, bu dizileri yapar mıydı? Ortalıkta böyle bir milliyetçilik dalgası yokken, bu dizileri yapsalar anlarım. O zaman bir samimiyetsizlik görmezdim. Ama şimdi bu dizileri yapmalarındaki amaç, sizce de çok açık değil mi?

HASSASİYET LAZIM                          
     Televizyon kanallarının bazı durumlarda hassas olmaları lazım. Öyle her şeyden, her duygudan reyting yapmaya kalkmamaları lazım. Vatan, asker, şehit olmak. Bunlar kutsal kavramlar. Bunlardan sadece reyting yapmak için dizi yapılmamalı. Belki bu dizilerden biri ya da her ikisi çok tutacak. Belki çok da kaliteli diziler olacak. O zaman bu dediklerimi yutacak mıyım? Öyle bir şey olması durumunda, “Helal olsun. Adamlar yapmışlar” derim. Ama ilk bakışta ben samimiyet görmüyorum. Burada bir çıkar görüyorum. Ve bu beni rahatsız ediyor. Bu dizilerin fragmanlarını görünce, hemen kanalı değiştiriyorum. Görmek istemiyorum. Moralim bozuluyor. “Bundan da kendinize pay çıkartın hemen” diyorum. Siz burada bir suistimal görüyor musunuz peki?


Cem Kazan
Yaşamdan Yazılar
hakikat.cem@gmail.com

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.