Header Ads

Oyuncu Bülent Kayabaş’a sahnede veda: ‘Sabah kemoterapi olup akşama sahneye çıkardı’


Türk sinemasının iz bırakan oyuncularından Bülent Kayabaş son yolculuğuna uğurlanıyor.

Kayabaş, bir süredir kanser tedavisi gördüğü hastanede 19 Nisan’da çoklu organ yetmezliğinden hayatını kaybetmişti.

Kayabaş için ilk tören Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlendi. Kayabaş’ın Türk bayrağına sarılı tabutu saat 09.50 sıralarında sahneye getirilirken, tören öncesinde saygı duruşunda bulunuldu.

Bülent Kayabaş’ın oğlu Ümit Kayabaş, babasından birçok hikaye duyduduğunu belirterek “Benim için hikaye, benim son 30 yılımda geçen süredir” dedi.

‘Ben onu sevmeye devam edeceğim’

Bülent Kayabaş’ın oğlu olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Ümit Kayabaş, şunları söyledi: “30 yılda babam, bir evlada verilebilecek her şeyi verdi. O gür ve istediği zaman korkutucu olan sesini bana hiç yükseltmedi. Ona veda edemiyorum çünkü beni daha çok gülümseteceğini biliyorum.”

Bülent Kayabaş’ın eski eşi, oyuncu Nur Sürer, “Bülent çok iyi bir adamdı. Çok iyi bir aktördü. Harika bir babaydı. Biz Bülent ile 40 yıl birbirimizi sevdik. Ben onu sevmeye devam edeceğim” diye konuştu.

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, törenin yapıldığı salonun bir kısmının boş olmasına atıfla “Aslında bugün bu salonun dolu olmasını çok isterdim. Ama ne yazık ki… Sizler geldiniz. Sağolun, var olun” değerlendirmesinde bulundu.

Oyuncu Rutkay Aziz, kendisine hep “Canımın içi” diyerek seslendiğini belirttiği Kayabaş’ı ‘tiyatro ve sinemanın ustası’ olarak tanımladı.

‘Biz de ölüm sırasına girdik’

“Biz bir gruptuk ve tek tek birbirimizi kaybediyoruz. Biz de ölüm sırasına girdik” diyen Aziz, hayatını kaybeden arkadaşlarının arkalarından konuşma yaptığını, kendisi hakkında ne deneceğini merak ettiğini söyledi.

Aziz, “Yaşamın en büyük keşfi ölümdür” sözlerini hatırlatarak şunları kaydetti: “Nedense bu keşif bizim arkadaşlarımızı, bizim değerlerimizi, can ciğer dostlarımızı buluyor da asıl bulması gerekenleri teğet geçiyor. Bu da beni ayrıca üzüyor. Tarık’ı Bakırköy’e alkışlarla uğurladık. Canımın içi Bülent’i de alkışlarla Feriköy’e uğurlayacağız.”

Ali Poyrazoğlu da şunları söyledi: “Bundan beş-altı yıl önce beni yanına çağırdı. Kanser olduğunu söyledi. Kahramanca hastalığına meydan okudu. O kadar büyük meydan okudu ki sabah kemoterapi olurdu akşama da gelip sahneye çıkardı.”

Konuşmaların ardından Kayabaş’ın cenazesi alkışlarla Teşvikiye Camisi’ne götürüldü. Kayabaş, Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Törene Kayabaş’ın ailesinin yanı sıra gazeteci Nedim Şener ve oyuncu Orhan Aydın da katıldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.