Header Ads

Paris'teki saldırının altından da IŞİD çıktı


Paris Champs-Elysees bulvarındaki silahlı saldırıda bir polis hayatını kaybetti, iki polis de yaralandı. Uzun namlulu otomatik tüfekle ateş eden saldırgan çatışmada öldürüldü.

Yerel saatler 21.00 sıralarında uzun namlulu silahla yapılan saldırıyla ilgili konuşan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Pierre Henry Brandet, otomatik tüfeği bulunan saldırganın aracıyla park halindeki polis minibüsünün yanına kadar geldiğini, aracından inerek polis minibüsünü taradığını bildirdi.

Polislerin birini öldürüp ikisini yaraladıktan sonra koşarak uzaklaşmaya çalışan saldırgan, minibüsteki diğer polisler tarafından öldürüldü.

Reuters ayrıca, polisin Belçika’dan trenle gelen ikinci bir şüpheliyi aradığını duyurdu.

Reuters, öldürülen saldırganın polisler tarafından tanındığını ve saldırganın evine önceden polis baskını düzenlediğini bildirdi.

Fransız televizyon kanalı saldırganın 39 yaşında ve Fransa vatandaşı olduğunu ifade etti.

IŞİD üstlendi

Saldırıyla ilgili IŞİD’in propogandasını yapan Amaq yayın organı, Paris Champs-Elysees’de gerçekleşen saldırıyı IŞİD’in üstlendiğini duyurdu. Saldırganın ismi Ebu Yusuf al-Beljiki olarak verildi.

Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından saldırganın isminin Karim Cheurfi olduğu duyurulurken, Cheurfi’nin daha önce polisi tehdit etmekten gözaltına alındığı açıklandı.

İkinci şüpheli hala aranıyor

Belçikalı haber ajansı Belga polislerin aradığı ikinci şüphelinin Belçika’nın Antwerp şehrinin kuzeyinde görevlilere teslim olduğunu duyursa da daha sonra bu kişinin saldırıyla bağlantısı olmadığı açıklandı.

Fransa İçişleri Bakanı Pierre-Henry Brandet ikinci şüphelinin Belçika’da güvenlik güçleri tarafından hala arandığını belirterek, bu kişinin Paris saldırısıyla bir bağlantısı olup olmadığını söylemek için henüz erken olduğunu ifade etti.

Seçim kampanyaları iptal

Fransa genelinde Pazar günü gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, adaylar Marine Le Pen ve Françis Fillon seçim kampanyalarını durdurma kararı aldı.

Le Pen saldırı sonrası Twitter’dan “Bir kez daha saldırıya uğrayan polis görevlilerinin acısını hissediyor ve yanlarında duruyorum” mesajını verdi.

François Fillon da, “Bizim hayatımızı korumak için kendi hayatını feda eden polisleri saygıyla anıyorum” dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.