Header Ads

‘Sakin şehir’ konulu karikatür yarışması yapıldı

Seferihisar belediyesinin düzenlediği uluslararası ‘Seferihisar SlowCity Karikatür Yarışması’nda Ukraynalı karikatürist Kustovski Oleksi birinci oldu.Yaşamın ‘kolay’ olduğu kentlerin uluslararası ağı ‘Cittaslow’un (sakin şehir) Türkiye’de ilk üyesi ve başkenti Seferihisar’da, belediye öncülüğünde ‘sakin şehir’ konulu karikatür yarışması düzenlendi. 80 karikatüristin 600’ün üzerinde karikatürle katıldığı yarışmada, jüri başkanlığını Cumhuriyet gazetesi çizeri Kamil Masaracı yaptı.

Değerlendirme sonunda Ukraynalı Çizer Kustovski Oleksi, yarışmanın birincisi seçildi. İkincilik ödülünü Türkiye’den İsa Yüksel, üçüncülüğü ise Kazakistan’dan katılan Galim Boranbayev kazandı.

Yarışma fikriyle ‘sakin şehir’ felsefesini nasıl bir araya getirdiklerini anlatan Seferihisar Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer şunları söyledi:“Sakinlik artık bir yaşam biçimi. Küreselleşen hayatta birbirine benzeyen şehirlerin içerisinde şehirlerin hızından stresinden bunalan insanlar, farklı çözümler aramaya başladılar. Bu çözümlerin en başındakilerden biri de Sakin Şehirler. Üye sayımız 14’e yükseldi ve Sakin Şehirler Türkiye’nin tüm bölgelerine ve KKTC’ye yayılmış durumda. Geçtiğimiz yıl ustamız Kamil Masaracı’nın önerisiyle sakinliği çizmeye karar verdik ve bu yarışmayı düzenledik.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.