Header Ads

Times, Erdoğan’ın, destekçileri tarafından ‘yarı-tanrı’ olarak görüldüğünü yazdı


Britanya’nın köklü gazetelerinden Times, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, destekçileri tarafından ‘yarı-tanrı’ olarak görüldüğünü yazdı.

Gazetenin İstanbul’daki muhabiri Hannah Lucinda Smith imzalı analiz yazısında, Erdoğan’ın hayatını anlatan ‘Reis’ filmi anlatılarak, şöyle dendi: “Sahnede genç Tayyip Erdoğan, cesur mahallesi Kasımpaşa’nın sokaklarında yine bir kahramanlık örneği göstermiş. Yetişkinlerin coşkulu hayranlığını kazanmış, ancak yaşıtlarının hayranlığını kazanamamış. Aralarından biri kendisinin gelecekte başkan olacağı hayaliyle ‘Niye herkes Tayyip’i seviyor ki?’ diye soruyor.”

Gazete Türkiye’nin diğer yarısı olarak tabir ettiği kırsal kesim, muhafazakar cephe ve işçiler için Erdoğan’ın bir ‘yarı-tanrı‘ olduğu görüşüne yer verdi.

‘Erdoğan’ın mitingleri rock konserlerine benziyor’

Türkiye’de popüler kültürün Osmanlı kahramanları, sert adamlar ve futbol yıldızlarıyla dolu olduğu izlenimini aktaran Times, şu ifadeleri kullandı: “Fanatik destekçilerine göre Erdoğan, tüm bunların bir kişide vücut bulmuş hali. Mitingleri rock konserlerine benziyor. Kapalı ev kadınları aynı yaşam coşkusuyla birbirini iterek mitingleri izliyor. Erdoğan sahnede olduğunda ses tellerini düzenli olarak zorlayacak kadar bağırarak konuşyor. Hayranlarının sevdiği tarz da bu.”

‘Erdoğan sevgisi hafife alınmamalı’

Erdoğan’ın Türkiye’nin yurt dışındaki itibarını kurtarmasını sağladığı ve ona yönelik sevginin hafife alınmaması gerektiğini yazan Times, şöyle devam etti: “Türkler Avrupa’nın kendilerine yönelik davranışlarından dolayı hakarete uğramış hissediyor. Diğer yandan, toplumun inançlı kesimi, kapalı kadınların kamuya ve üniversiteye girmelerini engelleyen laikler tarafından aşağılanmış hissediyor.”

‘Erdoğan destekçilerini ikna etmeyi başarıyor’

Yazıda, Erdoğan’ın mevcut siyasi söylemi ve yaklaşımını sürdürdüğü müddetçe ‘hayran kitlesi’nin sönmeyeceği aktarılırken, “15 yıldır ülkeye hükmediyor olmasına rağmen Erdoğan, onları bastırmak ve reddetmek isteyen bu ‘alçaklara’ karşı mücadelede destekçilerini ‘ezilen kişi’ oldukları konusunda ikna etmeyi halen başarıyor” dendi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.