Header Ads

Yassıada genleşiyor: denizin doldurularak genişletilmesi amacıyla yeni bir plan hazırlandı

Marmara Denizi’ndeki adalardan Yassıada’nın ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ projesiyle imara açılması kapsamında denizin doldurularak genişletilmesi amacıyla yeni bir plan hazırlandı.


‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ yapılmak istenen 184 bin metrekarelik Yassıada, ‘doğal ve tarihi sit alanından’ ‘turizm ve kültürel tesis’ alanına çevrilmiş, adaya otel, bungalov, kafe, restoran yapmak üzere inşaat başlamıştı.

Şantiyeye dönen Yassıada’nın betonlaşan görüntüsü kamuoyunda sık sık gündeme gelmişti.

‘Feribotlar yanaşabilsin diye’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 14 Nisan’da Yassıada’yla ilgili bir plan değişikliği yaptı. Buna göre adanın doğu sınırları deniz doldurularak genişletilecek.

Dolgunun gerekçesi boyu 40 metreye kadar feribotların yanaşabilmesi.

Savarona da yanaşacak

Projenin teknik detaylarında Atatürk’ün yaklaşık 135 metre uzunluğundaki yatı Savarona’ya da bir yer verildi.

Ada yanaşma yerlerinin ‘Savarona’ya hizmet verebilecek kapasitede düzenlenmesi talebinde bulunuldu. ‘Savarona’nın adaya yanaşırken resmedildiği renkli bir çizime yer verilen raporda “Güvenli bir yanaşma ve bağlanma için minimum yanaşma uzunluğu 185 metre olarak düşünülmüştür” dendi.

Yat limanı

Öte yandan adaya tekneyle ulaşım sağlanması, gelen misafirlerin karşılanması, biletleme, bilgi edinme, güvenlik hizmetleri ve diğer ihtiyaçların karşılanması amacıyla güvenlik ve idari birimlerin, yeme içme ünitelerinin olduğu liman yapılması gerektiği kaydedildi.

Yatlara güvenli bir bağlama ve yattan yürüyerek çıkılmasına imkân sağlayan, yeterli derinlikte su bulunan ve yatlara teknik ve sosyal altyapı, yönetim, destek, konaklama, bakım ve onarım hizmetlerini sunan, rüzgâr ve deniz etkisinden korunmuş kıyı yapıları yapılacak. Kıyı yapısının yüksekliği maksimum 6.50 metre olacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.