Header Ads

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman 'evet' demek farzdır


Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, referandumda ‘Evet’ demenin “Farz olanı tamamlayan ve ona yaklaştıran her fiil farzdır” kuralını oluşturan ‘çerçeveye’ dahil olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a özellikle başbakanlığı döneminde ‘fetva veren din adamı’ olarak bilinen Karaman, Yeni Şafak’ta bugün yayınlanan “Neyi oyluyoruz?” başlıklı yazısında mevcut anayasadan herkesin şikayetçi olduğunu savundu.

Karaman şöyle devam etti: “Bu teşebbüsün ‘Evet’ ile sonuçlanması durumunda eski halden bazı beklentileri olan ve hedef haline getirdikleri Recep Tayyip Erdoğan’ın daha güçlü ve etkili hale gelebileceğinden endişeye kapılan kesim içeride ve dışarıda bütün imkanlarını kullanarak değişikliği engellemek üzere hareket ediyorlar.”

‘Nasıl bir ülke, nasıl bir düzen istiyorsunuz?’

‘Fetvacı yazar’, Erdoğan’a niçin ‘düşman olunduğunu’ ise şöyle anlattı: “Çünkü o, adam saymadıkları halk ile el ve gönül birliği yaptı. Merkeze yürümeleri engellenen halkın önünü açtı. Ekonomi, eğitim, sağlık ve imar konularında rüyaları gerçek kıldı. Dinli dinsiz, dindar gevşek dinli bütün vatandaşların inançlarına uygun yaşamalarını ve insan hak ve özgürlüklerinden eşit olarak yararlanmalarını sağladı. Medeniyetimizin okulları olmaya namzet İmam Hatip okullarını, mahrum kılınan haklarına kavuşturdu, yeniden itibar ve ilgi odağı olmalarına imkan verdi.”

Erdoğan karşıtlarının ‘eski zulüm ve sömürü düzeni’ne kavuşma ümidi taşıdığını savunan Karaman, yazısını şöyle bitirdi: “Nasıl bir ülke, nasıl bir düzen istiyorsunuz? Bunu kendinize sorun. İkinci sorunuz şu olsun: Bu hedefe bir adımda, bir sıçrayışta ulaşmak mümkün müdür? Mümkün değilse zamansız ve usulsüz sıçrayışlarla durmadan sakatlanmak mı istersiniz, yoksa hedefe götüren adımları, usulüne ve gereğine uygun olarak sırayla atarak her adımda sağlıklı mesafeler kat’ etmek mi istersiniz? İşte bir de bunu oyluyoruz! Bizi hedefe yaklaştıracak olan bir adımı daha ‘Evet’ diyerek atmak, ‘farz olanı tamamlayan ve ona yaklaştıran her fiil farzdır’ kuralının çerçevesine dahildir.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.