Header Ads

Almanya'daki kadınlar neden IŞİD'e katılıyor?

 

Uzmanlar, Almanya'daki kadınları IŞİD'e katılmayan iten faktörleri anlattı.

Aşırıcılığı önlemeye yönelik bir proje yürüten Tobias Meilicke, Almanya'daki Müslüman kadınların farklılıkları nedeniyle dışlanmaları ve yeni bir topluluk arayışına girmelerinin IŞİD'e katılma isteği duymalarının nedenleri arasında olduğunu söyledi.

Almanya'da şiddeti yenmeye yönelik özel eğitimler veren ve din temelli aşırılıkçığı önlemeye yönelik bir danışmanlık projesi yürüyen Tobias Meilicke, genç Alman kadınlarının İslam altkültüründe güvende olma, bir topluluğa dahil olma ve bir göreve sahip olma hissi bulduklarını belirtti.
Meilicke "Bir bakıma kadınlar bir görev alıp ezilen Müslüman kadınlar için mücadele ettiğini hissediyor. Bunun dışında IŞİD'e katılan Müslüman kadınlar genellikle Almanya'da dışlanıyorlar. Peçe takıyorlar ve birden başkaları için düşman haline geliyorlar. Ayrıca İslami yaşamın romantik düşüncelerine de yöneliyorlar. Bu kadınların çoğu klasik kadın rolü oynamak istiyor. Bu yaklaşımlarından dolayı da Almanya'da eleştirilere maruz kalıyorlar. Tüm bu faktörler Almanya'daki genç kadınları IŞİD'e katılmaya itiyor" ifadelerini kullandı.

‘YENİ BİR AİLE ARAYIŞI IŞİD'E YÖNELİME YOL AÇIYOR'

Öğretmen ve aşırıcılık karşıtı özel bir kuruluşun kurucusu Birgit Ebel de "Kadınlar bir tür kriz yaşıyorlar ve kafaları karışıyor. Çoğu da ahlaki açıdan sorunlu ailelerde büyüyor. Çoğunlukla çok sert ya da onları çok az düşünen veya hasta ebeveynleri oluyor. Ebeveynleri boşanmış olanlar da çok fazla. Bu nedenle yeni bir topluluk arayışına giriyorlar. Yeni bir aile arayışına… Yahut bu gerçek bir başkaldırı oluyor. Böyle bir durumda da Selefilerin ‘besleyici topraklarına' düşüyorlar. Genç kızlar, IŞİD hakkında romantik düşünceler besliyor" dedi.

‘MİLİTANLARI GÜÇLÜ BİR KORUYUCU GÖSTERİYORLAR'

IŞİD'in ellerinde Kalaşnikof tüfekleri genç militanlar ve kedi yavrularının yer aldığı propaganda videoları yayınladığını belirten Ebel "Bu videolar bu militanların güçlü koruyucular olduğu algısını oluşturuyor. Almanya'daki ailelerde babanın görevini yapmadığı veya koruyucu rolünü oynamadığı durumlara çok sık rastlanıyor. Kadınlarda da güçlü bir koruyucunun eksikliği yaşanıyor. Videolarda kullanılan kedilerle de koruyuculuk ve düşüncelilik algısı yaratılıyor. Birçok genç de IŞİD'in güzel müzikler kullanarak yaptığı videoları izliyor, böylece bu paralel dünyaya çekiliyorlar" ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.