Header Ads

Soylu:“Avrupa’ya her ay 15 bin mülteciyi gönderelim de aklınız bir şaşırsın”İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hollanda ve Almanya’ya sığınmacılar üzerinden gözdağı verdi: “Avrupa’ya her ay 15 bin mülteciyi gönderelim de aklınız bir şaşırsın.”

‘Bu bizim iç meselemiz, size ne?’

İHA’nın haberine göre, Ankara’da düzenlenen KARDER (Karadenizliler Derneği) toplantısında konuşan Soylu, Hollanda ve Almanya’ya “Seçimi biz orada mı yapıyoruz, onların anayasası mı değişecek. Bu bizim iç meselemiz, size ne?” diyerek seslendi.

Soylu sözlerini şöyle bitirdi: “Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne mi aldınız, terörle mücadeleye katkıda mı bulundunuz? Çok arzu ediyorsanız bir Geri Gönderme Anlaşmamız var, isterseniz size göndermediğimiz her ay 15 bin mültecinin önünü açalım da aklınız bir şaşırsın.”

Sığınmacılar dillerde

20 Mart’tan itibaren yürürlüğe giren anlaşmaya göre Türkiye’nin geri kabul ettiği mültecilerden kayıt altına aldığı her bir bireye karşılık, AB de bir yasal Suriyeli mülteci alacaktı. Bunun üzerine Yunanistan’daki mülteciler Türkiye’ye geri gönderilmeye başlanmıştı.

Hollanda’yla krizin ardından Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, “Türkiye, sığınmacı anlaşmasındaki karadan geçişler konusunu tekrar değerlendirmelidir” demişti.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan geri kabul anlaşmasının iptal edileceğini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, “Şu anda uygulamıyoruz zaten. Onlar bizi vize konusunda oyaladılar. Bu şartlar yerine gelmezse göç anlaşmasını da uygulamayacağız. Bunların hepsi bizim elimizde” diye konuşmuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.