Header Ads

Kanadoğlu: YSK kanunsuzluk yaptı, kılıfa da uyduramadı


Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, referandumda mühürsüz oy pusulası ve zarfların geçerli sayılacağını açıklayan Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) referandumun gayrimeşruluğunu ilan ettiğini söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz oy pusulalarını ve zarflarını geçerli saymasının damga vurduğu seçimin ardından, yurdun birçok yerinde yapılan eylemlerde sonuçların ‘şaibeli’ olduğu sesleri yükselmişti.

 Kanadoğlu, YSK’nın kanuna aykırı uygulamada bulunduğunu ve bunu savunamadığını kaydederken, “Öyle anlaşılıyor ki gerekçe için iki gün düşünmüşler, sonra bir kılıf olarak bunu bulmuşlar. Ama kanunsuzluk olduğu için kılıfına da uyduramamışlar” dedi.

‘Olmaz böyle bir şey’

YSK’nın söz konusu kararı sadece iktidarın başvurusu üzerine aldığını ancak soyut ifadelerle yapılan başvuruların seçim sırasında değerlendirilemeyeceğini belirten Kanadoğlu, “Olmaz böyle bir şey. Çünkü başvurular delillerle birlikte ilgili İlçe Seçim Kurulu’na yapılması lazım. YSK’ya bu şekilde soyut ifadelerle herhangi birtalepte bulunulamaz. YSK’nın da bu tür başvurular üzerine ola- ğanüstü toplanması ve kanuna aykırı karar alması, bunu da mesajla ulaştırmasının anlaşılır hiçbir yanı yok” dedi.

‘Türkiye dürüst bir referandum yapmadı’

Referandum sürecinin adil olmayan bir ortamda ve eşit olmayan koşullarda gerçekleştiğini dile getiren Kanadoğlu, “Türkiye’de referandum sırasında devletin bütün gücüyle propaganda yürütülmüş ve karşı fikri savunanlara baskı uygulanmıştır. Türkiye taahhütlerine uymayıp eşit, adil, dürüst bir referandumu yerine getirememiştir” diye konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.