Header Ads

Sarraf ve Halkbank müdür yardımcısı aynı gün duruşmaya çıkacak


New York’tan İstanbul’a dönerken havaalanında gözaltına alınıp 27 Mart’ta tutuklanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın 10 Nisan’da yapılacak duruşması 24 Nisan’a ertelendi.

Atilla, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekârlığı, dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarıyla  tutuklu olarak yargılanan 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvete soruşturmalarının kilit ismi İran asıllı işadamı Rıza Sarraf’la aynı gün, aynı binada yargıç karşısına çıkacak.

Hakkında 2 milyon dolar para ve 50 yıl hapis cezası istenen, JFK Havalimanında tutuklandıktan sonra 28 Mart’ta New York Güney Bölgesi Sulh Yargıcı James C. Francis’in karşısına çıkan Atilla’yı mahkemenin atadığı geçici bir avukat temsil etmiş, duruşma 10 Nisan’a ertelenmişti.

Atilla’ya ‘süper avukat’

Atilla’nın savunmasını Herrick Feinstein LLP Hhukuk firmasının ortaklarından Victor J Rocco üstlendi. Rocco’nun, Atilla’nın savunma avukatlığını üstlenmesiyle ilgili resmi başvuru dilekçesi dün dava dosyasına girdi. ‘Süper avukat’ olarak nitelenen Rocco, çok sayıda yolsuzluk ve vergi usulsüzlüğü gibi davalarda savunduğu beyaz yakalıları aklamayı ya da cezalarında indirimler almayı başardı.

Atilla’nın savunma avukatı davayla ilgili ilk hamlesini yapılacak ikinci duruşmanın tarihine itiraz ederek başladı. Rocco, Hakim Francis’e sunduğu dilekçede daha önce 10 Nisan olarak belirlenen mahkeme tarihini iki hafta sonrasına ertelenmesini istedi.

Atilla’nın kefaletle tutuksuz yargılanmasını isteyecek

Atilla’nın duruşmasının 24 Nisan’da yapılmasını mahkemeden talep eden Rocco, savcılık makamıyla da görüştüklerini, taleplerine savunma makamında da bir itiraz gelmediğini belirtti. Rocco’nun, Atilla’nın kefaletle serbest bırakılıp tutuksuz olarak yargılanmasını istemesi bekleniyor.

Zarrab da 24 Nisan’da yargıç karşısına çıkıyor

Sarraf da Atilla ile aynı gün, 24 Nisan’da New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’de yeniden yargıç karşısına çıkacak. Zarrab, başsavcılık görevlilerinin, iki yeni avukatı eski New York belediye başkanı Rudolph Giuliani ve eski ABD adalet bakanı Michael Mukasey’in davada ‘çıkar çatışması olduğuna’ yönelik iddialarına ilişkin yargıç Richard Berman’ın sorularını yanıtlayacak.

Aynı hapishanede kalan, aynı suçlardan yargılanan, Sarraf ve Atilla ikilisi aynı gün, aynı binada iki ayrı duruşma salonunda yargıç karşısına çıkmış olacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.