Header Ads

Soylu: Hemen valiyi aradım, ‘Bu şarkı yasaklanacak’ dedim


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP’nin referandumda kullandığı ‘Bejin Na’ (Hayır Deyin) şarkısının Türkiye genelinde yasaklanma sürecini anlattı: “Hemen valiyi aradım, ‘Bu şarkı yasaklanacak’ dedim. Bu kadar basit.”

Şeyda Perinçek’in hazırladığı şarkı, Şırnak, Van ve Diyarbakır il genelinin ardından Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla Türkiye genelinde yasaklanmıştı.

Hakimlik yasak kararında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sıklıkla kullandığı “Tek bayrak, tek devlet, tek millet” sözlerine şarkıda ‘Hayır’ denmesinin Anayasa’nın ilk üç maddesine aykırı olduğunu ve şarkının ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ ettiğini belirtmişti.

Soylu, Karadeniz Vakfı tarafından Sarıyer’de düzenlenen ‘Siyaset, Ekonomi ve Terör Kıskacında Türkiye’ konulu toplantıda konuştu.

Bakan süreci şöyle anlattı: “Geçen gün HDP bir şarkı çıkarmış, ‘Tek devlete hayır, tek millete hayır, tek bayrağa hayır’ diyen. Hemen ilgili valiyi aradım; ‘Bu şarkı yasaklanacak’ dedim. HDP’nin temsilcileri beni aradılar. ‘Bu şarkıyı Türkiye’nin hiçbir yerinde çaldırmam ben kardeşim’ dedim. Bu kadar basit. Bir boşluk verdiğiniz andan itibaren ülkenin her tarafında türerler.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.