Header Ads

650 yıllık Zeynelbey Türbesi taşınıyor!


Batman'ın Hasanakeyf İlçesi'ndeki 650 yıllık Zeynelbey Türbesi'nin yeni yerine taşınması için nakil işlemi başladı.Türbenin taşınması ile ilgili konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "150 metre kaldı. Cuma namazından önce yeni yerine getirilmiş olacak" dedi.

Batman'daki tarihi Zeynel Bey Türbesi, Hasankeyf Yeni  Kültürel Park Alanı'na taşınması işlemi başladı.Hasankeyf ilçesinde inşa edilen Ilısu Barajı'nın tamamlanmasıyla su  altında kalacak yaklaşık 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin yeni yerine taşıma  işleminde, 8 adet "Kendinden Tahrikli Modüler Taşıyıcı" (SPMT) kullanılıyor. Türbenin yeni yerine yaklaşık 5 saatte taşınması hedefleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzecilik Genel Müdürü  Yalçın Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kültür varlıkları  açısından çok zengin bir ülke olduğunu dile getirerek, ülkede yaklaşık 17 bin sit  alanı, 103 bin taşınmaz kültür varlığı, 120 bin civarında büyük bir zenginlik  kaynağına sahip olduğunu aktardı.

Ilısu Barajı nedeniyle su altında kalacak Zeynel Bey Türbesi'nin  taşınması için kurumun gece gündüz çalıştığını anlatan Kurt, bir çok ilgilinin  yer aldığı bir teknik heyetin bu çalışmanın içinde yer aldığını söyledi.

Eserin mimari açıdan çok önemli olduğunu belirten Kurt, "Adeta bir  pırlanta kıymetinde olan bu eserin bütüncül olarak taşınması bizim hedefimizdi.  Biz Türk insanımıza, mimarımıza, arkeologlarımıza, sanat tarihçimize güveniyoruz.  'Bu yola da çıktık, dönüş yok' dedik. Başarıyla bu taşıma işlemi  gerçekleşecektir. Türkiye'de bir ilktir. Dünyada da bu tür anıt eserler arasında  çok önemli yeri olan bir taşıma olacaktır." dedi.

Kurt, tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Hasankeyf Arkeolojik Kazılar Başkanı Prof. Dr.  Abdüsselam Uluçam da  2014 yılından beri Ilısu Barajı kapsamında Hasankeyf'teki arkeolojik kazıları ve  restorasyon çalışmalarını yürüttüklerini anlattı.

Uluçam, "Bu proje Türkiye'nin farklı açıdan kültür varlıklarına  yaklaştığını gösteren en önemli örneklerinden birisi. Bu proje kültür varlığının  korunmasına verilen önemi ortaya konulması açısından çok önemli. Bu yapıyı sadece  Zeynel Bey Türbesi olarak değil bir külliye olarak ele alıyoruz. Taşınacak olan  türbe ve etrafındaki diğer binaları şu andaki mevcut durumuyla birlikte yeni  yerine taşınacak." açıklamasını yaptı.

- "Dünyada bu zamanda kadar böyle eski bir yapı taşınmamış"

Taşıma işlemini gerçekleştiren ER-BU İnşaat firmasının yetkilisi  İnşaat Mühendisi Oğuz Çetin ise yaklaşık 16 ay proje aşaması sürdüğünü, alt  yüklenici olarak Bresser firmasından teknik destek aldıklarını söyledi.

Çetin, dünyada iki çeşit yapı taşıma sistemi kullanıldığını, türbenin  taşınmasında Kendinden Tahrikli Modüler Taşıyıcı (SPMT) tercih ettiklerini  kaydetti.

Yaklaşık 6 aylık uygulama süresinin ardından iki kilometrelik taşıma  yol yaptıklarını aktaran Çetin, "Türkiye'de ilk defa bu kadar yüklü tonajlı bir  araç ilk defa karayolunun üzerinden geçecek. Yapının tarihi 555 yıl öncesine  kadar dayanıyor. Dünyada bu zamanda kadar böyle eski bir yapı taşınmamış. Bizim  de bu iş ilk tecrübemiz oldu. Bundan sonra yapının kaldırılmasında ve taşınması  konusundaki tecrübemizi başka işlerde de hayata geçirmek istiyoruz." diye  konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.