Header Ads

Almanların büyük çoğunluğu Berlin’in Türkiye’ye yönelik tavrından rahatsız


Almanya'nın çok satan gazetelerinden Bild am Sonntag, son dönemde hareketli günler geçiren Almanya-Türkiye ilişkisine geniş yer ayırdı.

 Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sağ kolu olarak da bilinen Peter Altmaier ile konuşan gazete ayrıca bir de anket çalışmasına imza attı.

Türkiye’yle iyi bir ilişki kurmak istediklerini söyleyen Altmaier, “Bu büyük ve önemli ülkeyle iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Türkiye’nin Alman vekilleri askeri üsse almaması kabul edilemez bir davranıştı. Türkiye’deki gelişmeleri yakından izliyoruz ve gerekli durumlarda yaptırım kararı alabiliriz” dedi.

Bild am Sonntag’da yer alan ve Emnid şirketinin yaptığı ankete göre Almanların büyük çoğunluğu Berlin’in Türkiye’ye yönelik tavrından rahatsız. Fakat bu rahatsızlık Türkiye’ye sert tepki vermekten dolayı değil, aksine Türkiye’ye daha sert davranmadıklarından dolayı ortaya çıkmış. Araştırmaya katılanların %76’sı Alman hükümetinin Türkiye’ye karşı kendini yeteri kadar savunmadığını düşünürken %12’lik bir kesim bu düşünceye sahip değil.

Öte yandan anket sonuçlarına göre Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısı dikkat çekmiş gibi görünüyor. Zira Emnid’in araştırmasına katılanların %49’u Türkiye’ye tatile gidebileceklerini düşünmezken %44’lük kesim Türkiye’ye tatile gidebileceğini ifade ediyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.