Logo

Erdoğan ABD'ye neden gitti yanında kimler vardı?


CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'yi kurmadan önce ABD'ye gidip Fethullah Gülen'den icazet aldığını söylemişti.

İnce’nin bu çıkışının ardından başlayan tartışma hız kesmeden sürüyor.

AKP'nin kurucularından, başbakan eski yardımcısı Abdüllatif Şener, CHP'den milletvekili adayı olduğu Konya'da yaptığı açıklamada İnce’nin çıkışına değindi. Şener “Sayın Erdoğan, Ak Parti kurulduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmiştir. Kuruluş safhasında gitmiştir; ama bu gidişi sırasında veya ABD'de bulunduğu sırada kimlerle görüşmüştür bu bilgiye sahip değilim. Çünkü bu programda yanında başta Abdullah Gül olmak üzere, Turhan Çömez olmak üzere bazı isimler vardı. Bu isimlerde öyle bir ziyaretle ilgili bilgi vermedi. Ben de merak edip sormadım” dedi.

ABD’YE NİYE GİTTİ

Odatv, gözlerden kaçan ayrıntıyı buldu.

Erdoğan, AKP kurulmadan önce ABD’ye yaptığı ziyarette, o dönem sadece doktoru olan, siyasi bir görevi bulunmayan Turhan Çömez de yanındaydı.

Çömez ile gitmesinin nedeni ise ABD’deki ziyaretlerinin yanı sıra tedavi olmaktı. Erdoğan’ın yakın çevresi tarafından bilinen bir rahatsızlığı vardı ve liderlikten önce sağlığına kavuşmak istemişti.

Erdoğan'ın bu süreçte FETÖ lideri Fethullah Gülen'le görüşüp görüşmediği ise tartışma konusu.

YILLAR ÖNCE “YURT DIŞINA GÖTÜRÜP AMELİYAT ETTİRDİM” DEMİŞTİ

Turhan Çömez, 2014 yılında yaptığı açıklamada "Ben Erdoğan'ın ameliyatlarına da girdim. Hatta ona biri zarar verebilir diye, ameliyatta kullanılacak anestezi malzemelerini bir gün önceden evime götürüp orada muhafaza ettim. Ben o dönem Erdoğan'a inanıyordum. İstikbali parlak bir politikacı olduğunu ve gelecekte Başbakan olacağını tahmin edebiliyorduk. Biz de o kadro içerisinde ülkemize büyük hizmetler edebileceğimize inanıyorduk. Ben o dönem Erdoğan'ı yurt dışına götürüp ameliyat ettirdim. Ama hangi ülke olduğu ve ameliyatın detayları konusunda bilgi vermem meslek ahlakıma uymaz" demişti.

Yorumlar

İzleyiciler