Logo

17-25 Aralık FETÖ operasyonu Nihat Zeybekci'ye yaradı


Soner Yalçın bugünkü Sözcü köşesinde "Zeybekci darbesi" başlıklı yazı kaleme aldı

17-25 Aralık FETÖ operasyonu Nihat Zeybekci'ye yaradı; Ekonomi Bakanı yapıldı. Erdoğan, Davutoğlu ve Yıldırım kabinelerinde bu görevini sürdürdü. “Bu memleketin yırtık donlu Nihat'ı artık Ekonomi Bakanı” şeklinde seçim kampanyası yürüten Nihat Zeybekci kim?

Denizli/Tavas ilçesinin Pınarlar Köyü'nde 1 Ocak 1961 tarihinde dünyaya geldi. Şükrü ve Fatma Zeybekci çiftinin beşinci çocuğuydu. Aile tütün işçisiydi. Yoksuldu. Çocuklar ilk okuldan sonra okutulamadı.

Nihat Zeybekci anlattı: “Rafettin hoca vardı, onun babama ‘Nihat'ı okula kaydet' diye tembihi vardı. Hoca, ‘Şükrü amca söz vermiştin' deyince babam içindeki şimdilerde atlet yerine geçen çamaşırını gösterip ‘Hoca bu kirli göyneği satacağım, okutacağım' dedi.” Zeybekci ortaokulu Tavas'ta okudu. Yaz aylarında köyüne dönüp topladığı salyangozları satarak aile bütçesine yardımcı oldu. Lise yıllarında karşısına yine yoksulluk çıktı. Babasının “artık okutmam zor” sözleri üzerine, “parasız devlet yatılı lise sınavlarını” kazanarak Kütahya'da yatılı okudu. Ardından… Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nü kazanarak İstanbul'un yolunu tuttu. Hem çalıştı hem okudu. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. (İngiltere South London College'de eğitim almadığı halde özgeçmişine bu okuldan eğitim aldığını yazdırdı. Bu ortaya çıkınca ise apar topar siteden kaldırttı.) Zeybekci, daha sonra İstanbul'dan memleketine dönerek bir tekstil firmasında çalışmaya başladı. 1989 yılında Ayşen Hanım ile evlendi. Dört çocukları oldu….

Yorumlar

İzleyiciler