Logo

#Telafer Kalesi'ne Irak bayrağı asıldı


Reuters haber ajansı son dakika olarak geçti. Terör örgütü DEAŞ'a karşı Telafer'de başlatılan operasyon kapsamında bugün kentin tamamı terör örgütünden geri alındı. Telafer Kalesi'ne Irak bayrağı asıldı.

Irak güçlerinin Musul'a bağlı Telafer ilçesini terör örgütünden kurtarma operasyonu kapsamında kenti örgütten geri aldığı ve kaleye Irak bayrağı asıldığı bildirildi. 

Telafer Operasyonları Komutanı Korgeneral Abdulemir Yarullah, Telafer Kalesi'ne Irak bayrağı asıldığını aktardı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 20 Ağustos Pazar günü, Telafer'i  DEAŞ'tan kurtarma operasyonunu başlattıklarını açıklamıştı.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi, Türkmenlerin  çoğunlukta yaşadığı Telafer ilçesinin yüzde 70'inin DEAŞ'tan geri alındığını bu sabah açıklamıştı. Aradan geçen bir kaç saat sonra kentin tamanının alındığı bilgisi geldi.

Caferi, "Güvenlik güçlerimiz, Telafer operasyonunda hızlı ilerleme  kaydediyor." diyen Caferi, "Telafer'in yüzde 70'i kurtarıldı. Tamamen  kurtarılmasını da yakında duyuracağız." şeklinde konuşmuştu.

Irak topraklarının terörden kurtarılmasının uyuyan hücrelerin bittiği  anlamına gelmediğini dile getiren Caferi, Fransa'ya "koalisyon güçleri içerisinde  Irak'a karşı destek konusunda sözünü tuttuğu için" teşekkür etti.

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, "Irak'ta DEAŞ'a karşı savaş henüz  bitmedi. Bu ülkeye terörle mücadelesinde destek vermeye devam edeceğiz." diye  konuştu.

Suriye Devlet Başkanı Başşar Esed'in geleceğiyle ilgili soruya,  "Suriye'de Esed'in gitmesi ön koşulumuz değil. Suriye'de elbetteki geçiş dönemi  olacak, anayasa yazılacak ve seçimler yapılacak." ifadelerini kullandı.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de "Telafer'in kurtarılmasına  yoğunlaşılmış. Tüm çaba bu yönde. Irak güçlerinin, koalisyon güçlerinin  desteğiyle olan başarısını takdir ediyoruz" dedi.

Yorumlar

İzleyiciler